Дескоска: Јовески учествуваше во изработката на законот, ВМРО – ДПМНЕ со лошо алиби ја напушти средбата
24 јануари 2020

Денешната средба за Законот за Јавното обвинителство се одржа во поширок формат – со претставници на парламентарните пратенички групи и со присуство на набљудувачи од Амабасадата на САД во Република Северна Македонија и Делегацијата на ЕУ, како и претставник од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата ...

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е околу надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето
23 јануари 2020

Во вечерашното гостување за Телевизија 24, коментирајќи ја денешната прес-конференција на г. Христијан Мицкоски, министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска истакна дека клучниот камен на сопнување стои во точката број девет, односно надлежностите околу гонење на кривични дела коишто се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО. ...

Дескоска: Негласањето на Законот за Јавно обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари
22 јануари 2020

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска денеска се обрати на тема „Отвореност на судството во Република Северна Македонија“, конференција која се одржа во организација на „Центарот за правни истражувања и анализи“. ...

Гласањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси
17 јануари 2020

Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство. ...

Изгласани измените на Законот за извршување - ќе се однесуваат и на веќе започнатите извршувања
17 јануари 2020

Законодавниот дом во текот на вчерашниот ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда ...