11.12.2017 - Саљији – Раснач: Меморандум за соработка помеѓу министерствата за правда на Република Македонија и Република Латвија
07.12.2017 - Обраќање на министерот за правда, Билен Саљији на денешната прес- конференција за Извештајот од увидот во функционалноста на информатичкиот систем
07.12.2017 - Најава за прес- конференција
05.12.2017 - Министерството за правда продолжува со транспарентно работење: на јавноста и се достапни нови документи, информации и податоци
01.12.2017 - Брифинг со претставници на медиумите во Министерство за правда: Транспарентно и отчетно за прашања кои ја засегаат целокупната јавност
01.12.2017 - Најава за брифинг со новинари и уредници
30.11.2017 - Министерот за правда, Билен Салији обезбеди висока поддршка од претставниците на американскиот Стејт департмент
29.11.2017 - Најава за Стратегијата
21.11.2017 - Јавна расправа за Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи
21.11.2017 - Министерот за правда Саљији на средба со еврокомесарот Хан
16.11.2017 - Состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
15.11.2017 - Покана за учество на јавна расправа по однос на нацрт текст на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи
07.11.2017 - Министерот за правда Саљији присуствуваше на Промоција на Матрицата за мерење на перформансите во правосудството
04.11.2017 - Министерот Саљији присуствуваше на презентација на извештајот за соработка помеѓу Академијата за судии и јавни обвинители и Француската Академија
02.11.2017 - Министерот за правда Саљији на Меѓународна судска работилница во Охрид
02.11.2017 - Заврши ИПА Твининг Проектот „Зајакнување на владеење на правото“ финансиран од Европската Унија
01.11.2017 - Соопштение за одржани билатерални состаноци во рамките на Министерски форум за правда и внатрешни работи во Софија, Република Бугарија
26.10.2017 - Учество на Министерот Саљији на ЕУ – Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи
20.10.2017 - Средба Саљији- Дукс
19.10.2017 - Средба на Министерот за правда Саљији со евроамбасадорот Жбогар
09.10.2017 - Министерот Билен Саљији на средба со шефицата на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР
06.10.2017 - Најава за јавен увид на предлог закони
04.10.2017 - Средба Саљији - Герберих
03.10.2017 - Министерот за правда, Билен Саљији во интервју за 360° на ТВ АЛСАТ-М
02.10.2017 - Средба: Саљији- Јазбец
26.09.2017 - СОСТАНОК НА СОВЕТОТ ЗА РЕФОРМА НА ПРАВОСУДНИОТ СЕКТОР
21.09.2017 - Обраќање на Министерот за правда, Саљији по повод 100 дена Влада
21.09.2017 - Известување за почеток на процесот за Преглед на имплементацијата на Конвенцијата на Обединетите нации против корупцијата – Втор циклус
20.09.2017 - ИНФОРМАЦИЈА за Нацрт-Стратегијата за реформа на правосудниот сeктор за период од 2017-2022 година
20.09.2017 - НАЈАВА за Предлог-законот за амнестија
20.09.2017 - МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА г.САЉИЈИ ВО ПРИДРУЖБА НА ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ г.РИСТОВСКИ СЕ СРЕТНАА СО ПРЕТСТАВНИКОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО РМ Г.ДЕЈВИД КАЛЕН
12.09.2017 - Јавна презентација на Нацрт- стратегијата за реформа на правосудниот сектор со Акциски план за период од 2017-2021
11.09.2017 - Министерот за правда, Билен Саљији го посети КПУ Идризово
06.09.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа четвртиот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
29.08.2017 - Работна средба со претставниците на Работната група за изготвување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор
18.08.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа вториот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
09.08.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот амбасадорот на Италија во Скопје, г. Карло Ромео
07.08.2017 - Соопштение за Предлог законот за употреба на јазиците
07.08.2017 - СРЕДБА ОСМАНИ – САЉИЈИ: МАКЕДОНИЈА СТАНА ЧЛЕНКА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРАВА НА ЕУ (FRA)
31.07.2017 - Министерот за правда Билен Салији се сретна со претставникот на УНИЦЕФ во Република Македонија, г. Бенџамин Перкс
28.07.2017 - Во Министерството за правда на одржа првата средба на членовите на Советот за реформа на правосудниот сектор
27.07.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа Координативен состанок во врска со Стратегијата за реформа во правосудниот сектор
25.07.2017 - Заменик Министерот за правда г.Оливер Ристовски оствари средба со обвинителката Реј Вудс, правен советник во Амбасадата на САД во Скопје
24.07.2017 - Министерот Салији се сретна со амбасадорот на Република Хрватска во Република Македонија, г-ѓа Данијела Баришиќ
20.07.2017 - Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски
17.07.2017 - СООПШТЕНИЕ
14.07.2017 - Средба на Mинистерот за правда на Република Македонија, г-дин Билен Саљији со амбасадорот на Велика Британија во Скопје, НЕ Чарлс Гарет
14.07.2017 - Mинистерот за правда на Република Македонија, г-дин Билен Саљији оствари средба со претседателот на ЗСРМ, Џемали Саити
05.07.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот на Федералната Република Германија, НЕ д-р Кристине Д. Алтхаузер
27.06.2017 - Министерот за правда оствари средба со г.Рајнхард Прибе
16.06.2017 - Министерот за правда Билен Салији се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп
14.06.2017 - Министерот за правда г. Билен Салији, денеска оствари средба со амбасадорот на Франција, г. Кристијан Тимоние
13.06.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот на Република Албанија во Република Македонија, г. Фатос Река
12.06.2017 - Средба на Министерот за правда Билен Салији, со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар
12.06.2017 - Средба на Министерот за правда г. Билен Салији со амбасадорот, г-ѓа Нина Суомалаинен, Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија
09.06.2017 - Министерот за правда се сретна со претставници на Нотарската комора на Република Македонија
08.06.2017 - Министерот за правда г. Билен Салији оствари средба со амбасадорот на САД, НЕ Џес Бејли
01.06.2017 - Новоименуваниот Mинистер за правда Билен Саљији официјално ја презеде функцијата од досегашниот министер Валдет Џафери
18.01.2017 - ВО ФУНКЦИЈА НОВАТА ВЕБ СТРАНИЦА НА БИРОТО ЗА ЗАСТАПУВАЊЕ НА РМ ПРЕД ЕСЧП
31.10.2016 - Се одржа традиционалната манифестација на „Нотарски денови„
31.10.2016 - Министерот Џафери на протоколарна средба со амбасадорот на Франција г. Кристијан Тимониер
28.10.2016 - Објавен Извештај на ЦЕПЕЈ - 2016 година
27.10.2016 - Отворен повик за кандидати за Шеф на Секретаријатот на Регионалната антикорупциска иницијатива
19.10.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери одржа говор на Меѓународниот конгрес за правда кој се одржува во Истанбул.
18.10.2016 - Министерот Џафери оствари службена средба со неговиот турски колега г. Бекир Боздаг
17.10.2016 - Министерот за правда, г. Валдет Џафери на Светскиот конгрес за правда кој се одржува во Истанбул
07.10.2016 - Конференција за финансирање на политичките партии и изборната кампања
04.10.2016 - Министерот Џафери денеска се сретна со амбасадорот на ЕУ, г. Самуел Жбогар
28.09.2016 - Средба на министерот Џафери со г. Александар Арвизу, заменик помошник Државен секретар
27.09.2016 - Известување за почеток на процесот на подготовка на Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
22.09.2016 - Средба на Министерот за правда Валдет Џафери со експерти од Правниот сектор на САД
21.09.2016 - Средба на министерот Џафери со претставници на ОБСЕ, ОДИХР, како и со претставници на Венецијанската Kомисија
16.09.2016 - Министерот Џафери се сретна со амбасадорката на ОБСЕ во Република Македонија, г-ѓа Нина Соумалаинен
16.09.2016 - Делегација на Бирото за застапување на РМ пред ЕСЧП во студиска посета на Република Латвија
05.09.2016 - Соопштение
30.08.2016 - Известување
26.08.2016 - Министерот Џафери се сретна со амбасадорот на САД г. Џес Бејли
26.07.2016 - Министерот Џафери на конференцијата – Зајакнување на судската соработка во граѓанските и кривичните предмети
25.07.2016 - Министерот за правда на Италија Андреа Орландо во официјална посета на Министерството за правда на Република Македонија
22.07.2016 - Соопштение
13.07.2016 - ЕУ институционална средба со Министерството за правда
29.06.2016 - Министерот Џафери учествуваше на Конференција на тема- Јакнење на заштитата на правата на осудените лица
16.06.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери оствари средба со заменик амбасадорот на Шпанија г. Фернандо Лопез де Кастро Гаридо
03.06.2016 - Министерот Џафери на Свечена Академија по повод 10 годишниoт јубилеј од основањето на Комората на извршители на Република Македонија
28.05.2016 - Во Охрид одбележана 71-годишнината од Адвокатурата во Република Македонија
27.05.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери додели сертификати за 86 кандидати кои успешно го положија правосудниот испит
25.05.2016 - Меморандум за соработка меѓу Министерството за првда и Универзитетот на ЈИЕ
20.05.2016 - Министерот Џафери додели 116 решенија nа судски преведувачи
11.05.2016 - Известување за испит за медијатори во јунска сесија
10.05.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери денеска се сретна со Амбасадорот на Република Албанија во Македонија
04.05.2016 - Известување - Испит за медијација
04.05.2016 - Средба Џафери - Петерсен
03.05.2016 - Работна средба на министерот Џафери со директорката на АСЈО , Анета Арнаудовска
27.04.2016 - Министерот Џафери се сретна со новиот претседател на Судскиот совет
20.04.2016 - Потпишан Меморандум за соработка со Националниот Совет за родова рамноправност
18.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери денес одржа состанок со претставниците на Комисијата за изготвување на Граѓанскиот законик
15.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери учествуваше на заедничка Конференција на тема - ИПА Твининг Проект „Зајакнување на владеењето на правото“
15.04.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери се сретна со Министерот за правосудство на Република Хрватска г. Анте Шпрле
14.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери оствари протоколарна средба со Министерот за правда на Лaтвија, г. Sинтарс Раснач
07.04.2016 - ИНФОРМАЦИЈА ЗА ИСПИТ ЗА МЕДИЈАТОРИ ВО МАЈСКА СЕСИЈА
07.04.2016 - Средба на министерот Валдет Џафери со заменикот обвинител на ЈО на РМ Ферат Елези
05.04.2016 - Новоименуваниот министер за правда Валдет Џафери официјално ја презеде функцијата од досегашниот министер Аднан Јашари
31.03.2016 - Министерот Јашари го одбележа Денот на правосудството
23.03.2016 - Средба на министерот за правда Аднан Јашари со амбасадорите г. Џес Бејли и г. Аиво Орав
22.03.2016 - Министерот Јашари учествуваше на Конференцијата- Ефективна борба против корупција на високо ниво : прашање на личност или систем?
16.03.2016 - Оглас број 1/2016 за вработување на 2 извршители на определено време во траење до 31.12.2016 год во М. за правда - Биро за застапување на РМ пред ЕСЧП
16.03.2016 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на кандидати за судија на Република Македонија во Европскиот суд за човекови права
10.03.2016 - Министерот Јашари учествуваше на Конференција на тема–Усогласено управување и превенција на корупцијата во приватниот сектор
07.03.2016 - Семинар на тема „Унифицирањето на судската пракса во Македонија“
04.03.2016 - Средба меѓу министерот Јашари и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, г. Hoyt Brian Yee и г. JD Waterman политички офицер
02.03.2016 - Конкурс за полно работно време преведувач / толкувач
23.02.2016 - Средба на министерот Јашари со Омбудсманите на Албанија и Македонија
18.02.2016 - Министерот Јашари се сретна со известувачот на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Европскиот совет
09.02.2016 - Министерот за правда Аднан Јашари вчера се сретна со членовите на Венецианската Комисија Клер Бејзи – Малаурие, Дан Меридор, Ричард Барет и Григори
03.02.2016 - Министерот за правда Adnan Jashari ја реализираше Првата билатерална средба на министер за правда на Р.Македонија со министер за правда на Швајцарија
26.01.2016 - Распоред за полагање на правосуден испит во Февруарската испитна сесија - 2016
22.01.2016 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за испитот за медијатори
05.01.2016 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
25.12.2015 - Известување за новите студии на случај за полагање на правосудниот испит
25.12.2015 - Институционална посета на Министерството за правда за следење на статусот на реализација на Итните реформски приоритети
23.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
23.12.2015 - Министерот Јашари на дебата на тема: “Како до Европско судство“
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.12.2015 - Јашари:-Расте бројот на Албанците во судството во Македонија
21.12.2015 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
14.12.2015 - Соопштение
09.12.2015 - Состанок за Предлог-стратегијата за реформа на правосудниот систем
09.12.2015 - Презентиран Акцискиот план на ДКСК 2016-2019
07.12.2015 - Соопштение - Покана за консултативен настан за Предлог - Стратегијата за реформа на правосудниот сектор
03.12.2015 - Министерот Јашари учествуваше на промоцијата на анализата „Унифицирање на судската пракса во Македонија – можности наспроти предизвици,,
26.11.2015 - Камениот мост засвети во портокалово во поддршка на кампањата против насилството врз жените
23.11.2015 - Министерот Д-р Аднан Јашари во посета на Министерството за правда на Република Бугарија
17.11.2015 - Посета на министерот за правда D-r Adnan Jashari на Црна Гора
05.11.2015 - Завршна конференција на ИПА Проектот 2009
30.10.2015 - Меѓународна научна конференција на тема „Функционирањето на правната држава во Југоисточна Европа“
29.10.2015 - Свечена академија по повод 70 – годишнината од основањето на Врховниот суд на Република Македонија
22.10.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари оствари средба со претставници на Меѓународниот Црвен Крст
22.10.2015 - Промоција на Билтенот на судската пракса на ЕСЧП во издание на Германската фондација за меѓународна правна соработка (ИРЗ) и Биро за застапување на РМ
14.10.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари денес се сретна со г-ѓа Емине Шерифи Лубениќи - Претседателка на Комората на приватните извршители на Р. Косово
14.10.2015 - Меѓународна конференција на тема: „Меѓународните и регионални добри практики за заштита на пријавувачите - whistleblowers“
13.10.2015 - Министерот Adnan Jashari денес оствари протоколарна средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Wilem Wouter Plomp
09.10.2015 - Средба на Министерот Аднан Јашари со делегација на Светска Банка
09.10.2015 - Средба на министертот за правда Аднан Јашари со амбасадорката на Германија во Македонија г-ѓа Кристине Д. Алтхаузер
05.10.2015 - Средба на Министерот за правда г. Adnan Jashari со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија г-ѓа Nina Soumalainen
02.10.2015 - Љубљана , Словенија - Пријателска посета на министерот Јашари на Република Словенија
29.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари учествуваше на Конференција на тема “Презентација на Националната Стратегија за развој на пенитенцијарниот систем“
28.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари учествуваше на тркалезната маса на тема „Улогата на Судскиот совет и на највисоките судови во заштитата на судиите
22.09.2015 - Министерот за правда д-р Аднан Јашари учествуваше на Конференција на тема „Основање на граѓанска слобода„
16.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари се сретна со Специјалниот обвинител Катица Јанева
11.09.2015 - Средба на Министерот за правда d-r Adnan Jashari со новоформираната Комисија за воедначување на казнената политика и со претставници од САД амбасада
11.09.2015 - Средба на министерот за правда d-r Adnan Jashari со амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, г.Ернесто Масимино Белели
09.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари денеска реализираше протоколарна средба со амбасадорот на Република Албанија во РМ, г. Фатос Река
01.09.2015 - Министерот Adnan Јashari во официјална посета на Министерството за правда на БиХ
17.08.2015 - Средба на Министерот Jashari со познатиот обвинител и експерт од Соединетите Американски Држави г. Џон О`Суливан
12.08.2015 - Средба на Министерот Jashari со претставници на Меѓународниот Црвен Крст
13.07.2015 - Меморандум за соработка помеѓу Министерството за Правда на РМ и Британската амбасада во Скопје
19.05.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
15.05.2015 - СООПШТЕНИЕ од работната средба на Министерот за правда со претставници на Синдикатот на УПОЗ
29.04.2015 - Министерот Јашари се сретна со делегацијата на Мониторинг комисијата на ПС на СЕ
28.04.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
20.04.2015 - Официјална посета на Министерот Јашари на Министерството за правда на Р.Албанија
17.04.2015 - Будва, Црна Гора – зам. мин. за правда Билјана Бришкоска - Бошковски учествуваше на Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
08.04.2015 - Прв состанок на Управниот одбор на Прокетот ИПА 2010
08.04.2015 - Амбасадорот на Белгија во Македонија г-ѓа Аник Ван Калстер го посети Министерството за правда
01.04.2015 - Австрискиот амбасадор г. Thomas Michael Baier го посети Министерството за правда
31.03.2015 - Ден на правосудството – 31 Март
06.03.2015 - ТРЕТА ГОДИШНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДКСК
03.03.2015 - Министерството за правда го реши проблемот на граѓаните кои не беа запишани во Управата за водење на матични книги
23.02.2015 - Новиот амбасадор на САД во Македонија г. Џес Бејли ја реализираше првата официјална средба со Министерот за правда, d-r Adnan Jashari
16.02.2015 - Амбасадорот на Швајцарија го посети Министерството за правда
06.02.2015 - Средба на министерот Аdnan Jashari со амбасадорот на Република Кина Wen Zhenshun
05.02.2015 - Министерот за правда d-r Adnan Jashari се сретна со г. Thomas O. Melia
29.12.2014 - Започна полагањето на Правосудниот испит во електронска форма
26.12.2014 - Анкара: Министерот Аднан Јашари го посети Министерството за правда на Република Турција
23.12.2014 - Средба на министерот за правда г. Аднан Јашари, со министерот за правда на Република Албанија г. Насип Начо
10.12.2014 - СЕ ОДБЕЛЕЖА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА
04.12.2014 - Средба на новиот известувач на Европскиот парламент за Македонија г. Иво Вајгл со министерот за правда d-r Adnan Jashari
03.12.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
03.12.2014 - ЈАВЕН ОГЛАС
02.12.2014 - Работна посета на министерот d-r Adnan Jashari на Затвор Скопје – Скопје
01.12.2014 - Во декемвриската сесија се почнува електронското полагање на правосудниот испит
28.11.2014 - Cоработката значајна алатка која ќе придонесе кон напредок во правничкото високо образование во Југоисточна Европа
27.11.2014 - Имплементација на Конвенцијата на ООН против корупција значаен меѓународен анти - корупциски инструмент
25.11.2014 - Министерот Јашари се обрати на свеченото отворање на Регионалната Конференција организирана од страна на Министерството за Правда, RAI и RACVIAC
24.11.2014 - Амбасадорот на Бугарија во Македонија г. Иван Петков, денес го посети Министерот за Правда Adnan Jashari
21.11.2014 - Министерот Jashari денес се сретна со заменик амбасадорот на Германија во Македонија г. Ханз – Хелге Зандер и Германскиот адвокат г. Стефан Пурнер
18.11.2014 - Министерот за правда d-r Adnan Jashari денеска се сретна со државниот обвинител на Република Косово г. Суле Хоџа и со амбасадорот на Република Косово
18.11.2014 - Известување - Министерство за правда на ден 06.11.2014 во Бирото за јавни набавки под Огласи - Други огласи објави: - Оглас број 29, 30 и 31
17.11.2014 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
17.11.2014 - Заедничка прес конференција со Претседателот на Државниот совет за превенција на детско престапништво м-р Миле Гиновски
30.10.2014 - Jashari ги додели решенијата за поставување постојани судски преведувачи во судовите во Република Македонија
22.10.2014 - Jashari се сретна со амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Македонија, Н.Е. Рамон Абароа Каранза
21.10.2014 - Jashari се сретна со амбасадорот на Турција во Македонија, Омур Солендил.
21.10.2014 - Денови на „бесплатен правен совет“
20.10.2014 - Брaдке: Македонија е одличен партнер на САД во борбата со тероризмот
17.10.2014 - Свечена академија по повод одржувањето на нотарските денови
16.10.2014 - Венецијанската комисија ги повикува сите политички сили на дијалог за уставните измени
07.10.2014 - Амбасадорот на САД, Пол Волерс и Министерот за правда д-р Аднан Јашари, ја посетија Општина Гостивар и Апелациониот суд во Гостивар
03.10.2014 - Реформи за полагање на правосудниот испит
03.10.2014 - Состанок на Jashari со претставници од Бугарската академија на науките и уметностите
25.09.2014 - Средба: министер Д-р Јашари – Д-р Јожеф Бенце, амбасадор на Република Унгарија
23.09.2014 - На ДУТ се одржа стручно-научна расправа за нацрт-амандманите на Уставот
23.09.2014 - Конференција за започнување на Твининг – проектот ИПА 2010 ,,Поддршка за ефикасна превенција и борба против корупцијата,,
19.09.2014 - Средба : министер Jashari – г. Чарлс Герет амбасадор на В. Британија и г. Овен Џенкинс
17.09.2014 - Продолжуваат активностите за реформа во правосудниот сектор
12.09.2014 - Конститутивна седница на Одборот за медијација
05.09.2014 - Министерот за правда D-r Adnan Jashari во еднодневна посета на Mинистерството за правда на Република Косово
03.09.2014 - Министерот за Правда оствари средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ
02.09.2014 - Министерот за правда на Република Македонија оствари D-r Adnan Jashari протоколарна средба со британски амбасадор Чарлс Герет
01.09.2014 - Презентиран Годишниот извештај за работата на Државниот совет за детско престапништво
29.08.2014 - Во пресрет на Извештајот на Европската комисија Вицепремиерот Бесими во посета на Министерството за правда во рамки на циклусот“ ЕУ-ИПА
19.08.2014 - Министерот за правда, д-р Adnan Jashari денес се сретна со Францускиот амбасадор
30.07.2014 - Соопштение
25.07.2014 - Објавен Регистарот на вештаци на вебот на Министерството за правда
24.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
24.07.2014 - Средба на министерот Jashari со амбасадорот на Република Хрватска, г. Златко Крамарич
22.07.2014 - Средба на министерот Jashаri и амбасадорот на Република Албанија во Македонија, г. Петрит Бушати
21.07.2014 - Министерот d-r Adnan Jashari се сретна со Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
18.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со претседателот на ЗНМ Насер Селмани
16.07.2014 - Средба на министерот Jashаri и амбасадорот на Германија во Македонија, г-ѓа Gudrun Steinaker
16.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
14.07.2014 - Промоција на Регионалната датабаза на судската пракса на Европскиот суд за човекови права
11.07.2014 - Состанок на Работната група за изготвување на Закон за изменување и дополнување на Законот за судовите и на Законот за Судскиот совет на Р. М.
11.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ЛИЦЕНЦИ ЗА ВЕШТАЧЕЊЕ
09.07.2014 - Средба: министер за правда D-r Adnan Jashari - Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
09.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
08.07.2014 - Завршна презентација на проектот „Подготовка на ЕУ Секторска програма за поддршка на правда (2014 – 2020)“
03.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со амбасадорот на Република Словенија Бранко Раковец
01.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со амбасадорот на САД во Република Македонија Paul D. Wolhers
01.07.2014 - Средба на министерот за правда D-r Adnan Jashari со г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
20.06.2014 - Министерот за правда, D-r Adnan Jashari се обрати на Регионална Конференција на Советот на Европа за промоција на Конвенцијата– MEDICRIME
20.06.2014 - Adnan Jashari ја презеде функцијата министер за правда
12.06.2014 - Состанок Blerim Bexheti – Александра Кас Грање, директор на Генералниот Директорат на Европската Комисија за проширување
07.05.2014 - Доделени решенија на 139 судски преведувачи
17.04.2014 - Работна средба на делегации на министерствата за правда на Република Македонија и Република Косово
31.03.2014 - Соопштение по повод, 31 март, Денот на правосудството
19.03.2014 - Средба , Blerim Bexheti - Герт-Хајнрих Аренс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР
17.03.2014 - Прес конференција на министерот Blerim Bexheti и Државниот совет за превенција од малолетничко престапништво
12.03.2014 - Конференција за „Правната држава и демократијата“ на ДУТ
05.03.2014 - Продолжуваат преговорите за склучување Договор за правна помош во граѓански предмети помеѓу Р.Македонија и Р.Косово
26.02.2014 - Министерот Bexheti се сретна со Бертран Десмулан, претставник на УНИЦЕФ
26.02.2014 - Годишна конференција на ДКСК за оценка на остварувањето на Државната програма со Акционен план 2011-2015
25.02.2014 - Средба на министерот Blerim Bexheti со амбасадорот Бранимир Мандиќ директор на RACVIAC.
21.02.2014 - Врачени повелби на 13 новоименувани нотари
13.02.2014 - Министерот за правда Blerim Bexheti го назначи Јасер Асани за извршител во Гостивар и Кичево
12.02.2014 - Соопштение - Закон за изменување и дополнување на Законот за вештачење (Службен весник на Република Македонија бр.12/14)
13.01.2014 - Министрите Бесими и Беџети разговараа за користењето на ИПА во ресорот правда
30.12.2013 - Изготвен нацрт текст на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
27.12.2013 - Известување
20.12.2013 - Будва, Црна Гора: Министерот Bexheti учествува на форум ЕУ-Западен Балкан
13.12.2013 - Конкурс за именување на извршител
12.12.2013 - Почна петтата обука во Академијата за судии и јавни обвинители
10.12.2013 - Конференција по повод меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември
06.12.2013 - Конференција за предизвиците, проблемите и перспективите на правната професија во Република Македонија
05.12.2013 - Најава
04.12.2013 - Дебата за проширувањето на ЕУ: Владеењето на правото е основа за евроинтеграцијата
03.12.2013 - Средба на министерот Bexheti со известителот на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на СЕ, Роберт Вaлтер
02.12.2013 - Започна примената на Законот за кривичната постапка
30.11.2013 - Работна средба за измените на Изборниот законик
28.11.2013 - Најава
25.11.2013 - Министерот Bexheti го назначи Премтим Ќерими за извршител
15.11.2013 - Министерот Bexheti на ,,Денови на бесплатен правен совет ,, во општините Желино и Јегуновце
14.11.2013 - Министерот Bexheti додели решенија на новите постојани судски преведувачи
13.11.2013 - Состанок на Советот за реформи во правосудниот систем
07.11.2013 - Состанок на Комисијата за изготвување на Грaѓанскиот законик
01.11.2013 - Се одржа јавната расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
31.10.2013 - Соопштение до средствата за јавно информирање
30.10.2013 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
29.10.2013 - Средба Bexheti – г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
11.10.2013 - Пуштена во употреба новата зграда на Јавното обвинителство
08.10.2013 - Врачена повелба на новоименуваниот нотар за Крушево, Нада Петреска Ангелеска
02.10.2013 - Средба на министерот Bexheti со делегација на набљудувачката мисија на изборите на ОБСЕ/ОДИХР
01.10.2013 - Промовирана Збирката пресуди на ЕСЧП по членот 10 – слобода на изразување
30.09.2013 - Пуштен во употреба новиот затвор во Куманово
27.09.2013 - Најава
25.09.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
24.09.2013 - Средба на министерот Bexheti со пратеници во Европскиот парламент
16.09.2013 - Започна изградбата на новиот КПД Идризово
15.09.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
13.09.2013 - КОНКУРС за именување на извршител
04.09.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
27.08.2013 - Известување
29.07.2013 - ПРОГРАМА за полагање на стручен испит за вештак од областа на геодезијата
29.07.2013 - Јавен повик за прибирање на барања за полагање на стручен испит за вештак од областа на геодезијата
19.07.2013 - Соопштение
18.07.2013 - Престставник од Министерството за правда на Република Македонија нов антикорупциски експерт во Управното тело на РАИ за Југоисточна Европа
11.07.2013 - Bexheti: Република Македонија се залага за поголема регионална соработка на полето на борбата со корупцијата и организираниот криминал
09.07.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на уништување оружје и дрога во печките на „Југохром Фероалоис“- Јегуновце
08.07.2013 - Соопштение
03.07.2013 - Соопштение
27.06.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на конференцијата „Поддршка за унапредување на имплементацијата на медијацијата во Република Македонија“
18.06.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се сретна со специјалниот известувач на Обединетите нации - Франк Ла Ру
14.06.2013 - Промоција на проектот: „Јакнење на капацитетите на органите за спроведување на законот за соодветно постапување со задржани и осудени лица“
14.06.2013 - Одбележана 15 годишнината од основањето на нотаријатот во Македонија
13.06.2013 - Министерот bexheti ги поздрави учесниците на Основачкото собрание на Комората на вештаци
03.06.2013 - ОГЛАС за пријавување на кандидати за полагање на испитот за извршители
31.05.2013 - Министерот Bexheti се обрати на Семинарот на извршители во Драч, Република Албанија
30.05.2013 - СООПШТЕНИЕ ЗА ОСНОВAЧКО СОБРАНИЕ НА КОМОРАТА НА ВЕШТАЦИ
30.05.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за основачкото Собрание на Комората на вештаци
30.05.2013 - Најава
30.05.2013 - ОГЛАС ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА НОТАРСКИ ИСПИТ
27.05.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
22.05.2013 - Турската владина агенција ТИКА донираше компјутери за Апелациониот суд
20.05.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на примопредавањето на донација на Основниот суд Гостивар
20.05.2013 - Министерот Blerim Bexheti во посета на општина Гостивар
20.05.2013 - Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Академијата за судии и јавни обвинители и Адвокатската комора на Република Македонија
17.05.2013 - Македонија со одлични постигнувања во исполнувањата на препораките на ГРЕКО
16.05.2013 - Состанок на Работната група за изготвување на Анализа на степенот на усогласеност на националното законодавство со законодавството на ЕУ
16.05.2013 - НАЈАВА
13.05.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на импровизирана судница на ДУТ
29.04.2013 - Состанок на Работната група за измена на Изборниот законик
26.04.2013 - Министерството за правда додели 170 решенија за судски преведувачи во Македонија
23.04.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
22.04.2013 - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на пролетното Стручно советување на Нотарската комора на Република Македонија
19.04.2013 - СООПШТЕНИЕ
19.04.2013 - Најава
17.04.2013 - Известување за нотарски испит
15.04.2013 - Известување
12.04.2013 - Белград, Р. Србија - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на Регионалната конференција на министрите за правда и внатрешни работи
02.04.2013 - Соопштение за сите дипломирани правници кандидати за полагање на испит за извршители
01.04.2013 - ОГЛАС ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА ИСПИТОТ ЗА ИЗВРШИТЕЛИ ВО ФЕВРУАРСКА, АПРИЛСКА, ЈУНСКА,СЕПТЕМВРИСКА И НОЕМВРИСКА СЕСИЈА ВО 2013 ГОД
01.04.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТЕРМИНИ ЗА УСМЕН ДЕЛ ОД ИСПИТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
30.03.2013 - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на годишното собрание на Нотарската комора на Република Македонија
29.03.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на завршната конференција на ,,Проект за македонската судска пракса“
13.03.2013 - Состанок на Меѓуресорската комисија на Европскиот суд за човекови права
12.03.2013 - Македонија и Босна и Херцеговина потпишаа три договори од областа на правосудството
12.03.2013 - Најава
06.03.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на Панел дискусијата по однос на извештајот на ЕК
06.03.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
04.03.2013 - Средба: Blerim Bexheti – г. Герт-Хинрих Аренс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР
28.02.2013 - Состанок на Работната група за подготовка на насоки за натамошен развој на правосудството
28.02.2013 - Министерот Blerim Bexheti се обрати во ДУТ на тема „Афирмација на дејноста извршител во Република Македонија“
28.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КАНДИДАТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
26.02.2013 - Министерот Беџети го посети Бирото за судски вештачења
25.02.2013 - Н А Ј А В А
25.02.2013 - Средба: Blerim Bexheti – делегација на Конгресот на локалните и регионалните власти на Советот на Европа
18.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КАНДИДАТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
18.02.2013 - Средба: Blerim Bexheti - г-ѓа Лоренс Оер амбасадор на Република Франција во Македонија
14.02.2013 - Средба Bexheti – г. Ричард Ховит известувач на ЕП за Македонија и член на Поткомисијата за човекови права на Европскиот Парламент
11.02.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
08.02.2013 - О Г Л А С
01.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
28.01.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
28.01.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
25.01.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.01.2013 - Даблин, Ирска - Министерот Беџети учествуваше на неформален состанок на Советот на министрите за правда и внатрешни работи
16.01.2013 - Најава
11.01.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
29.12.2012 - Министерот Блерим Беџети се обрати на основачкото Собрание на Комората на проценувачи
26.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за основачкото Собрание на Комората на проценувачи
24.12.2012 - Министерот Беџети врачи повелби на тројца нотари
21.12.2012 - Агенцијата за управување со одземен имот одржа јавна лицитација за продажба на кривично стекнат имот
21.12.2012 - Најава
18.12.2012 - Советување за Законот за прекршоци во практичната примена
17.12.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti на именуваните извршители им врачи повелби
17.12.2012 - НАЈАВА
14.12.2012 - СООПШТЕНИЕ - ОСНОВAЧКО СОБРАНИЕ НА КОМОРАТА НА ПРОЦЕНУВАЧИ
14.12.2012 - НАЈАВА
14.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НОТАРСКИ ИСПИТ
11.12.2012 - Доделени 132 решенија за судски преведувачи во Македонија
10.12.2012 - Научна конференција по повод Меѓународниот ден на човековите права
05.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
04.12.2012 - Состанок на Советот за реформи на правосудниот систем
03.12.2012 - НАЈАВА
29.11.2012 - Средба на заменик министерот за правда Билјана Бришкоска-Бошковски со Комесарот за човекови права на Советот на Европа, г-дин Nils Muižnieks
28.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
26.11.2012 - Прва седница на Меѓуресорската комисија за извршување на одлуките на Европскиот суд за човекови права
26.11.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
26.11.2012 - Известување
26.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
20.11.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
16.11.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti го отвори настанот на кој се промовираше зборникот Справување со уставни предизвици на патот кон Европската унија
12.11.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti присуствуваше на Тркалезна маса под наслов „Установата положба на Јавниот обвинител на Република Македонија„
05.11.2012 - Тирана , Албанија : Министерот Беџети учествува на неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи
05.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
02.11.2012 - Оглас
01.11.2012 - Средба: Беџети – Роберт Валтер, потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа
29.10.2012 - Македонија и Словенија ќе ја интензивираат соработката во делот на правосудството
26.10.2012 - Посета на министерот за правосудство на Република Словенија
22.10.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТЕРМИНИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
15.10.2012 - Соопштение
15.10.2012 - Министерот Беџети врачи повелба на именуван извршител
15.10.2012 - На прес конференција министерот Беџети го презентираше Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија за 2012
05.10.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
01.10.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
28.09.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се обрати на Меѓународната конференција на Латинскиот нотаријат
18.09.2012 - Виена , Австрија : Министерот Блерим Беџети ќе учествува на Конференција на министри за правда
16.09.2012 - Прес-конференција во Владата на Република Македонија
10.09.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
30.08.2012 - Mинистерот за правда Blerim Bexheti го потпиша Писмото за согласност за спроведувањето на законите меѓу Владата на САД и Владата на РМ
21.08.2012 - ОГЛАС
21.08.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
30.07.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи во рамки на Кипарското претседателство со Советот на ЕУ
23.07.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи во рамки на Кипарското претседателство со Советот на ЕУ
17.07.2012 - Предлог-Закон за правда за децата
05.07.2012 - Министерот Беџети им врачи повелби на шест новоименувани нотари
03.07.2012 - Прес-конференција : Презентиран Извештајот од ГРЕКО
14.06.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со амбасадорот на Република Бугарија г. Иван Петков
13.06.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети на 136 судски преведувачи им врачи решенија
11.06.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
31.05.2012 - Министерството за правда организираше работилница за спроведување само-оценка за имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупција
25.05.2012 - Известување
18.05.2012 - Беџети: Институциите во државата ги гарантираат човековите права и слобода за сите лица
18.05.2012 - СООПШТЕНИЕ
16.05.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети присуствуваше на Тркалезна маса посветена на медијацијата во Република Македонија
14.05.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со делегација од Сенатот на Република Чешка
10.05.2012 - Средба на министерот за правда Беџети со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје - г. Ралф Брет
10.05.2012 - Министерот Беџети им врачи решенија на новонаименувани нотари
08.05.2012 - Делегација на министерството за правда на Република Македонија на 04 Мај 2012 година присуствување на првиот конгрес на Албанските нотари
04.05.2012 - Тркалезна маса за судската пракса со кривичните дела против честа и угледот
02.05.2012 - Средба: министер за правда Блерим Беџети - Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
27.04.2012 - Затворање на проектот „Понатамошно јакнење на институционалните капацитети на Академијата за обука на судии и јавни обвинители“
19.04.2012 - Министерот Беџети присуствуваше на судска импровизирана седница
19.04.2012 - Работна средба на министерот Блерим Беџети со претседателот на Уставниот суд на Руската Федерација г-дин Валериј Зоркин
18.04.2012 - Завршна конференција за проектот ИПА 2009 “Поддршка за ефикасно, ефективно и модерно функционирање на Управниот суд,,
13.04.2012 - ИЗМЕНА на јавниот оглас
12.04.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
12.04.2012 - Успешна имплементација на Законот за вештачење - денеска доделени лиценци на уште 30 вештаци
10.04.2012 - Парафирани три договори за соработка во граѓанската и кривичната материја со Босна и Херцеговина
06.04.2012 - Завршна конференција на проектот финансиран од ЕУ и кофинансиран од УНИЦЕФ: ПРАВДА ЗА ДЕЦАТА
05.04.2012 - ЈАВЕН ОГЛАС
30.03.2012 - Во Врховниот суд одблежен Денот на правосудството на Република Македонија
27.03.2012 - БРИСЕЛ: МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА УЧЕСТУВА НА СКРИНИНГ СОСТАНОК ЗА ЦРНА ГОРА ЗА ПОГЛАВЈЕТО 23 И ПОГЛАВЈЕТО 24
26.03.2012 - Денови на бесплатен правен совет – Министерот Беџети на средби со граѓаните на општините Петровец и Арачиново
24.03.2012 - Соопштение
24.03.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот суд во Тетово
23.03.2012 - Соопштение
22.03.2012 - Средба на министерот Беџети со амбасадорот на Кралството Холандија г-ѓа Маријет Шурман
22.03.2012 - Зголемен бројот на решени предмети во судовите
21.03.2012 - СООПШТЕНИЕ
08.03.2012 - Средба на министерот Блерим Беџети со германскиот амбасадор во Република Македонија г-ѓа Гудрун Штајнакер
08.03.2012 - Се продлабочува соработката во правосудството помеѓу Република Македонија и Република Косово
05.03.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ!
29.02.2012 - Промовирана кампања за подигање на јавната свест за владеење на правото
22.02.2012 - Средба на министерот за правда Блерим Беџети со г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
20.02.2012 - Соопштение
01.02.2012 - Средба на Заменик Министерот за правда, г-ѓа Билјана Бришкоска Бошковски со претставникот на УНИЦЕФ, г-дин Шелдон Јет
31.01.2012 - Доделeни уверенија на четвртата генерација на Академијата за судии и јавни обвинители
30.01.2012 - Проект за „Поддршка и имплементација на медијацијата во Македонија“
27.01.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на Европската Унија 26-27.01.2012, Копенхаген, Данска
25.01.2012 - Министерот за правда на Неформален состанок на Министрите за правда и внатрешни работи, во Копенхаген, Данска
13.01.2012 - СООПШТЕНИЕ
12.01.2012 - Меѓународна научна конференција за кодифицирање на македонското граѓанско право
15.12.2011 - Министерот Беџети врачи решенија на судски преведувачи
13.12.2011 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
12.12.2011 - Состанок на министерот Блерим Беџети со мисијата на Светска Банка
09.12.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети врачи лиценци на 30 судски вештаци
07.12.2011 - Новоизбраните судии дадоа свечени изјави
07.12.2011 - Министерот Беџети врачи повелби на именувани извршители
30.11.2011 - Министерот Беџети учествуваше на Регионалната Конференција „ Регионална и меѓународна соработка во борбата против организираниот криминал
11.11.2011 - Парафирани три договори со Република Србија
10.11.2011 - Средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ
09.11.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети, денес се сретна со Францускиот амбасадор
31.10.2011 - Се потпиша договор за екстрадиција помеѓу Република Македонија и Република Хрватска
27.10.2011 - Промовирани книги со меѓународни документи за независно и ефикасно судство
25.10.2011 - Одбележан Европскиот ден на граѓанската правда
21.10.2011 - Средба: Беџети - г-ѓа Бурунчук директор на Светска банка во Република Македонија
21.10.2011 - Mинистерот за правда го прими амбасадорот на Република Албанија во Македонија
21.10.2011 - Средба меѓу министерот за правда Блерим Беџети и директорот на Судскиот институт на Косово, Лавдрим Красниќи
20.10.2011 - Соопштение
19.10.2011 - Министерот Беџети им врачи повелби на седум именувани извршители
16.10.2011 - Со симболичен фудбалски натпревар промовирани реформите во судството
13.10.2011 - Средба на министерот Беџети со амбасадорката на Кралството Холандија, Маријет Шурман
12.10.2011 - Состанок на Советот за реформи во правосудството
10.10.2011 - Во согласност со Законските одредби – Министерството за правда почна со издавање Извод на албански јазик во Град Скопје
04.10.2011 - Заврши дводневната Конференција во Охрид
04.10.2011 - Македонија и Црна Гора потпишаа Договор за екстрадиција
04.10.2011 - Потпишан Протокол за соработка помеѓу министерствата за правда на Република Македонија и Босна и Херцеговина
03.10.2011 - Средба министер за правда на Република Македонија г-н Блерим Беџети –г-н Хајредин Кучи министер за правда на Република Косово
03.10.2011 - Средба Беџети - г-ѓа Франсис Ле Бал генерален директор на Европската Комисија – DG JUSTICE
03.10.2011 - Охрид-Министерот Беџети учествува на дводневен Форум Форум од областа на правда и внатрешни работи со учество на земјите од Западен Балкан.
27.09.2011 - Средба со г. Роберт Валтер, известител на Мониторинг Комисијата на Советот на Европа
26.09.2011 - Средба на министерот Беџети со амбасадорот на САД во Република Македонија
23.09.2011 - Министерот Беџети се сретна со Амбасадорот на Република Косово г-н Скендер Дурмиши
23.09.2011 - Заврши проектот за медијација на Министерството за правда
22.09.2011 - Средба : Беџети – Паулсен, Aмбасадор на Кралството Норвешка
16.09.2011 - Средба на министерот Беџети со Карлос Малдонадо, преставникот на УНХЦР во Македонија
15.09.2011 - Министерот Беџети се обрати на Тркалезната маса на тема - 20 години од Уставот на Република Македонија
12.09.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот Суд Скопје 2- Скопје, по повод влегување на сила на Законот за парнична постапка
11.09.2011 - Најава:"Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот Суд - Скопје 2"
11.09.2011 - Започнува примената на измените на Законот за парнична постапка
07.09.2011 - „Денови на бесплатен правен совет“ во Студеничани и Кисела Вода
05.09.2011 - Тркалезна маса на тема “Односите помеѓу јавното обвинителство и полицијата“
02.09.2011 - Регионална конференција - “Јавноста како партенр во владеењето на правото“
02.09.2011 - Посета на градилиштето на објектот Кривичен суд Скопје
01.09.2011 - Почеток на активности за воспоставување алтернативни мерки во казнениот систем
22.08.2011 - Беџети на посебна церемонија на свечената заклетва на судиите
17.08.2011 - Министерот Беџети се сретна со претставници на Нотарската комора
09.08.2011 - Министерот Беџети ја доби првата честитка од својот колега Министерот за Правда на Косово, г-дин Хајредин Кучи
08.08.2011 - Министерот за правда на Република Македонија Блерим Беџети оствари протоколарна средба со Брајан Агелер , вршител на должност амбасадор на САД во РМ
29.07.2011 - Блерим Беџети ја презеде од Маневски функцијата министер за правда
29.07.2011 - Извештај на Поткомитетот за економско - финансиски прашања и статистика
26.07.2011 - Реализирана екстрадиција од САД во Република Македонија
25.07.2011 - Продолжува изградбата на новата зграда на Кривичниот суд во Скопје
19.07.2011 - ЈАВЕН ОГЛАС
09.07.2011 - Македонија и Црна Гора го парафираа договорот за екстрадиција
08.07.2011 - Маневски им додели сертификати за завршена обука на 46 медијатори
08.07.2011 - Македонија и Хрватска го парафираа договорот за екстрадиција
07.07.2011 - Најава: Доделување на сертификати за завршена обука на медијатори
07.07.2011 - Во Скопје Регионална Конференција за Законот за бесплатна правна помош
05.07.2011 - Работни групи на министерствата за правда на Македонија и Србија ги усогласуваат деталите за потпишување билатерален договор за екстрадиција
05.07.2011 - Примена на Амандманот ХХХII од Уставот на Република Македонија
04.07.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
04.07.2011 - Почна обуката на 47 кандидати за медијатори
01.07.2011 - Согласно законските измени од денеска судовите се растеретуваат од над 600 илјади неспорни предмети
30.06.2011 - Почнa да работи Вишиот управен суд
30.06.2011 - Почнаа обуките за новиот Закон за кривична постапка
29.06.2011 - Најава: Започнува првата базична обука посветена на новиот Закон за кривична постапка
28.06.2011 - Најава: Започнува со работа Вишиот Управен суд
23.06.2011 - Министерот за правда Маневски го информираше заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Наумовски за реформите во правосудството
15.06.2011 - Доделени првите 95 лиценци за судски вештаци
14.06.2011 - Министерот за правда Михајло Маневски ќе врачи лиценци на 80 судски вештаци
09.06.2011 - Презентирана опрема за тонско снимање на судските рочишта
09.06.2011 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
09.06.2011 - Информација во врска со независната ревизија на финансиски извештаи по проектот за Правна и правосудна имплeментација и институционална поддршка
08.06.2011 - Најава: Презентација на инсталирана опрема за тонско снимање на судските рочишта
02.06.2011 - Реновирано 5-то крило на КПД Идризово
31.05.2011 - Министерот Маневски додели решенија за положен испит на судски преведувачи
30.05.2011 - Стручна расправа на тема: ”Тековните измени во казненото законодавство на Република Македонија”
28.05.2011 - Министерот Маневски го означи почетокот на проектот „Реконструкција на казнено-поправни и воспитно-поправни установи во Република Македонија“
27.05.2011 - Стручна средба на тема: ”Имплементација на Законот за парничната постапка”
27.05.2011 - Конференција „Управно право и реформи во општата управна постапка и прекршоци“
23.05.2011 - Маневски: Македонија има капацитет за спроведување фер и демократски избори
19.05.2011 - Охрид -Маневски: 2011 – година на реформи во судската постапка
18.05.2011 - Средба Маневски – Гардето
17.05.2011 - Предлог на закон за изменување и дополнување на кривичниот законик
17.05.2011 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА НА ГРАЃАНИТЕ ВО РАБОТАТА НА СУДОВИТЕ
16.05.2011 - Средба Маневски – г. Јејтс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите 2011
13.05.2011 - МВР и Министерството за правда потпишаа Меморандум за соработка
12.05.2011 - Средба на Министерот за правда Маневски со г-ѓа Наталија Дрозд, в.д. шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
12.05.2011 - Извадок од турскиот весник ,,Jeni Balkan,, - Министерот за правда Маневски се врати од Измир со убави вести
11.05.2011 - Министерот Маневски во Охрид на Регионалната конференција посветена на борбата против компјутерскиот криминал
10.05.2011 - Донесена првата позитивна пресуда по одобрено барање за бесплатна правна помош
10.05.2011 - Најава - Охрид: Министерот за правда Михајло Маневски ќе учествува на Регионална Конференција посветена на Компјутерскиот криминал
09.05.2011 - Значително намален бројот на претставки за работа на судовите
29.04.2011 - Македонија ќе добие Граѓански законик
27.04.2011 - Измир , Турција – усвоена Декларација со која се надградува и продлабочува реформата на Европскиот суд за човекови права
26.04.2011 - Средба: Маневски - г. Ахмет Караман, министер за правда на Република Турција
26.04.2011 - Измир, Турција – Обраќање на министерот Маневски на Конференција посветена на иднината на Европскиот суд за човекови права
26.04.2011 - Измир, Турција – Министерот Маневски на Конференција посветена на иднината на Европскиот суд за човекови права
21.04.2011 - Мисијата на ОБСЕ промовираше публикации кои се однесуваат на новиот Закон за кривичната постапка
20.04.2011 - Одржана 10-та Седница на Советот за судски реформи
19.04.2011 - Министерот Маневски покрена иницијативи за склучување билатерални договори за предавање на сопствени државјани со Р.Србија , Р. Хрватска и Црна Гора
18.04.2011 - Започна со опремување на судниците во судовите на Република Македонија со опрема за аудио (тонско) снимање на судењата
18.04.2011 - Обука на македонските судии за член 6 од Европската конвенција за човекови права
15.04.2011 - Брдо , Словенија :Обраќање на министерот Маневски на Конференцијата на министрите за правда од земјите од Западен Балкан
14.04.2011 - Најава: Брдо, Словенија: Маневски на Конференција на министри за правда од земјите од Западен Балкан
13.04.2011 - Министерот Маневски го посети градилиштето на новиот Кривичен суд
12.04.2011 - Пуштени во употреба реновираните простории на Основен Суд Куманово
12.04.2011 - Изречена дисциплинска мерка трајно одземање на правото на вршење на должноста извршител
11.04.2011 - Промовирана книгата „Предизвици и достигнувања 2006-2010“ во издание на Министерството за правда
08.04.2011 - Македонија и Косово потпишаа договори за соработка во кривичната материја
07.04.2011 - Работна средба: Маневски - г. Франк Ван Луијк, психолог и професор на Универзитетот во Амстердам
06.04.2011 - Најава: Потпишување договори за соработка во кривичната материја помеѓу Република Македонија и Република Косово
05.04.2011 - Работни средби во рамките на Евалуацијата на САД за примена на Конвенцијата против корупција на Обединетите нации - UNCAC
05.04.2011 - Средба на Министерот за правда Маневски со Н.Е. Амбасадор Питер Соренсен, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
28.03.2011 - Промоција на книгата – издание превод на македонски јазик - “Меѓународно приватно право” од авторите Џејмс Фосет, Џенин Краутерс и Питер Норт
26.03.2011 - Министерот Маневски се обрати на 13-то Редовно годишно собрание на Нотарската комора на Република Македонија
25.03.2011 - Законска обврска правните субјекти да извршат упис на електронско сандаче како e-mail адреса
24.03.2011 - Најава: Брифинг на министерот Маневски на тема: Подготовки за примена на Законот за парничната постапка - електронска достава на писмената и е-адреси
21.03.2011 - Во 80 судници ќе биде вградена опрема за тонско снимање на рочиштата
19.03.2011 - Донација на одземени предмети на ЈУ Завод за рехабилитација на деца и младинци – Скопје
17.03.2011 - Работен состанок со претставници на Американската амбасада
17.03.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
17.03.2011 - Будва, Црна Гора:Обраќање на Маневски на Регионалната Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
17.03.2011 - Будва ,Црна Гора :Маневски на Регионална Конференција на министрите за правда и внатрешни работи на Југоисточна Европа
15.03.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
11.03.2011 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Кривичниот законик
11.03.2011 - Најава: Министерот за правда Михајло Маневски во посета на Основниот Суд Гевгелија
10.03.2011 - Најава: Јавна Расправа за Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
03.03.2011 - СРЕДБА МИНИСТЕР МАНЕВСКИ – ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕУЛЕКС КОСОВО
01.03.2011 - Средба Маневски – г-ѓа Драгана Којиќ, шеф на Регионалната канцеларија на Меѓународниот Црвен Крст
28.02.2011 - Јавна расправа за Нацртот на амандманот XXXII на Уставот на Република Македонија
25.02.2011 - Презентирана нова интернет апликација Е-шалтер на Агенцијата за катастар на недвижности
24.02.2011 - ЈАВНА ДИСКУСИЈА ЗА НАЦРТОТ НА АМАНДМАНОТ XXXII
22.02.2011 - Средба Маневски –Здружение на новинари
18.02.2011 - Средба на министерот за правда Маневски со државните правобранители
17.02.2011 - Средба Маневски - Маршал: Македонските граѓани веруваат дека Владата ефективно се бори против корупцијата
16.02.2011 - Средба: Mинистер за правда Михајло Маневски – Заменик шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје г-ѓа Наталија Дрозд
14.02.2011 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА НА ГРАЃАНИТЕ ВО РАБОТАТА НА СУДОВИТЕ
11.02.2011 - Маневски во посета на Апелациониот суд и Вишото Јавно обвинителство во Гостивар
11.02.2011 - Средба министер за правда Михајло Маневски – Амбасадор на Кралството Шпанија Н.Е. Фернандо де Галаинена
08.02.2011 - Избирачкиот список е целосно прочистен и е сосема функционален
07.02.2011 - Промовирана третата генерација завршени кандидати за судии и обвинители
04.02.2011 - Маневски: Судството има капацитет да ги одбие сите влијанија и притисоци
04.02.2011 - Министерот Маневски го посети Основниот суд во Битола
03.02.2011 - Министерот Маневски се сретна со шефот на Мисијата на ЕУЛЕКС на Косово, Бот де Марњак
02.02.2011 - Работна средба на министерот Михајло Маневски со директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски
01.02.2011 - Координативен состанок за реализација на Акциониот план за Законот за кривичната постапка
28.01.2011 - Министерот Маневски прими делегација од Правосудната академија на Турција
26.01.2011 - Маневски во штипскиот Апелациски суд ја отвори првата Канцеларија за односи со јавност
26.01.2011 - Во судовите отворени 33 канцеларии за односи со јавност
24.01.2011 - Измена на член 4 став 2 од Уставот на Република Македонија
21.01.2011 - Обраќање на министерот Маневски на неформалниот состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Годоло, Република Унгарија
21.01.2011 - Маневски учествува на неформален состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Годоло, Република Унгарија
20.01.2011 - Отпочна процесот на подготвување на Граѓански законик на Република Македонија
20.01.2011 - Маневски на неформален состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Геделе, Република Унгарија
18.01.2011 - Остварена средба: Британскиот амбасадор Н.Е. г. Кристофер Ивон - Mинистерот за правда Михајло Маневски
14.01.2011 - Намалена тарифата за награда, надомест и за други трошоци за работа на извршителите
30.12.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски за Македонска информативна агенција (МИА)
29.12.2010 - Прес- Маневски: Од избирачкиот список ќе бидат отстранети 14.934 починати лица
27.12.2010 - Нотарската тарифа се намалува за 25,2 отсто
27.12.2010 - Презентирана ЛДБИС – база на закони и прописи во Министерството за правда
22.12.2010 - Работна средба: Маневски – Претседатели на судови
20.12.2010 - ПРОМОЦИЈА НА НАДВОРЕШНО - ПОЛИТИЧКОТО СПИСАНИЕ „Крстопати“
16.12.2010 - Потпишaн Протокол за соработка на Владата, органите на државната управа и државното правобранителство
15.12.2010 - Работен состанок за остварување на Националната програма за усвојување на правото на Европската унија за 2011 - 2013 година
15.12.2010 - Извештај од внатрешна ревизија на Светска Банка за финансиското работење на Проектот за правна и правосудна имплементација и институционална поддршкa
13.12.2010 - Тркалезна маса за предизвиците при имплементирањето на владеењето на правото во Македонија и регионот
10.12.2010 - Работна средба–Врховен суд:Примена на новите реформски закони во правосудството и Препораките од извештајот на Европската комисија за напредокот на РМ
01.12.2010 - Црна Гора: Зам.мин.Ибрахими на Регионална министерска Конференција – Јакнење на ефикасноста на правосудството преку унапредување на медијацијата
29.11.2010 - Едно од пет: Започнува кампањата на Советот на Европа за спречување на сексуалната злоупотреба на децата
29.11.2010 - Македонија ќе добие затвори со европски стандарди
27.11.2010 - Истанбул,Турција: Средба Маневски – Садула Ергин
26.11.2010 - Истанбул,Турција : Втор ден од Конференцијата на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
25.11.2010 - Истанбул,Турција: Маневски на Конференција на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
24.11.2010 - Истанбул,Турција: Министерот за правда Михајло Маневски ќе учествува на Конференција на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
24.11.2010 - Маневски во Брисел ги презентира реформите во македонското судство
24.11.2010 - Брисел, обраќање на Маневски на ЕУ -Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи
23.11.2010 - Избор од медиумите - ТВ СИТЕЛ: Министерот Маневски се сретна со претседателот на Европскиот суд на правда Скурис
23.11.2010 - Луксембург : Средба –Маневски - Скурис, претседател на Европскиот суд на правдата
22.11.2010 - Најава: Министерот Маневски ќе учествува на ЕУ- Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи, во Брисел, Белгија
19.11.2010 - Маневски: Наша грижа е постојано да ги унапредуваме условите за престој и работа на осудените лица
19.11.2010 - Министерот Маневски засади дрвце на локалитетот Грпавица кај Струмица
18.11.2010 - Работен состанок - Совет за судски реформи - Фуере
18.11.2010 - Доделени решенија на 147 судски преведувачи
17.11.2010 - ДОНЕСЕН ПАКЕТОТ СУДСКИ РЕФОРМСКИ ЗАКОНИ
17.11.2010 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Изборниот законик
12.11.2010 - „Македонска судска пракса“ - тригодишен проект за градење модерен правен систем во Македонија
11.11.2010 - Отворен семинарот за европското кривично право
10.11.2010 - Маневски: Извештајот од ЕК е објективен, да се работи на подобрување на препораките
10.11.2010 - E - Книги
05.11.2010 - Билтен - Ноември 2010
03.11.2010 - Република Македонија и Кралството Шведска избрани да извршат евалуација на САД во однос на имплементацијата на Конвенцијата на ОН против корупција
02.11.2010 - Надзорна расправа на тема „Имплементација на законската регулатива од областа на правата на детето и Конвенцијата на правата на детето“
29.10.2010 - Сиже на пресудата Василковски и 37 останати против РМ (А. 28169/08) објавена на веб страната на Европскиот суд за човекови права
28.10.2010 - СТАПУВА НА СИЛА ДОГОВОРОТ ЗА СУДСКА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЕВРОПРАВДА
27.10.2010 - Презентиран лиценциран софтвер за сообраќајни незгоди
25.10.2010 - Европски ден на граѓанска правда
25.10.2010 - ЕВРОПСКИ ДЕН НА ГРАЃАНСКАТА ПРАВДА
22.10.2010 - Средба на Министерот за правда Маневски со Амбасадорот на Република Бугарија Лашев
22.10.2010 - Најава - Европски ден на граѓанската правда
21.10.2010 - Промоција на проектот ИПА 2008 „Понатамошно јакнење на институционалните капацитети на Академијата за обука на судии и јавни обвинители“
16.10.2010 - Втор ден на Регионалната Конференција во Охрид посветена на Транспарентност и интегритет на Јавната администрација и финансирање на политички партии
15.10.2010 - Во Охрид Регионална конференција посветена на борбата поротив корупцијата
15.10.2010 - Започна Регионалната Конференција: Борба против корупцијата – Интегративна спрега од домашни и меѓународни активности
12.10.2010 - НАЈАВА: Регионална Конференција: Борба против корупцијата – Интегративна спрега од домашни и меѓународни активности
11.10.2010 - Почна изградбата на зградата на Јавното обвинителство и Управата за финансиска полиција
08.10.2010 - Oзначен почетокот на проектот „Правда за децата“
05.10.2010 - Средба во Министерството за правда: Маневски го информираше Наумовски за реформите во судството во пресрет на Извештајот на ЕК
01.10.2010 - Конференција за интегрирање на праксата на Европскиот суд за човекови права во националното законодавство
01.10.2010 - Започна конференцијата - „ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ПРИНЦИПОТ НА СУБСИДИЈАРНОСТ –ИНТЕГРИРАЊЕ НА СУДСКАТА ПРАКСА НА ЕСЧП ВО НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАВСТВО И ПРАКСАТА
30.09.2010 - МАКЕДОНСКО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО КОМИТЕТОТ НА МИНИСТРИ НА СОВЕТ НА ЕВРОПА, Мај - ноември 2010
28.09.2010 - НАЈАВА:Конференција - Зајакнување на субсидијарноста: Интегрирање на праксата на ЕСЧП во националното законодавство и праксата на домашните судови
24.09.2010 - Министерот Маневски им додели повелби на новоименуваните извршители и нотари
24.09.2010 - Средба: Маневски - г. Шелдон Јет, шеф на Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје
23.09.2010 - Регионална Kонференција - Злосторничко здружување, поим, дефиниција, карактеристики и примена на посебни истражни мерки
22.09.2010 - Министерот Маневски ги додели првите решенија за бесплатна правна помош
21.09.2010 - Пуштен во употреба реновираниот дел од Полуотвореното одделение во КПД Идризово
17.09.2010 - НАЈАВА: Пуштање во употреба на комплетно реновирани простории на Полуотвореното одделение во КПД Идризово
17.09.2010 - Адвокатската комора му додели признаниие на министерот за правда Михајло Маневски
16.09.2010 - Маневски: Со измените и дополнувањата на четири закони ќе се обезбеди поефикасно и помодерно судство
16.09.2010 - Работилница: ЕУ предпристапни преговори во областа на правда и внатрешни работи
15.09.2010 - Почна обуката на четвртата генерација кандидати за судии и јавни обвинители
13.09.2010 - Утврдена правната рамка за спроведување на Пописот на населението
10.09.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски учествува на Конференција во Загреб - Последиците од членството во ЕУ врз правосудството
10.09.2010 - Министерот Маневски во Загреб на Конференција - Ефектите од членството во Европската Унија врз правосудството
03.09.2010 - Средба на амбасадорот на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
02.09.2010 - Маневски: Конфискуван нелегално стекнат имот во вредност од 15 до 20 милиони евра
02.09.2010 - Прес – конференција: Конфискација на имот врз основа на правосилни и извршни пресуди
27.08.2010 - Маневски: Со измените на Законот за спречување на корупцијата ќе се зајакне капацитетот на Антикорупциската комисија
23.07.2010 - Министерот Маневски и германската амбасадорка Кноц во посета на Затворот во Штип
22.07.2010 - Во затворот во Шуто Оризари во функција новиот алармен систем и системот за видео надзор
21.07.2010 - Јавна расправа за измени на законската рамка во делот на правосудството
16.07.2010 - Билатерални средби на министерот Маневски во Брисел со европски колеги
16.07.2010 - Брисел:Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на државите членки на Европската Унија
15.07.2010 - Маневски и Јанкулоска во Брисел на средба со министрите за внатрешни работи и за правда на ЕУ
14.07.2010 - Брисел: Министерот Маневски на неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на Европската унија
07.07.2010 - Пуштена во употреба пекарата во КПД Идризово
07.07.2010 - Стартува Законот за бесплатна правна помош
03.07.2010 - Идната недела стартува Законот за бесплатна правна помош
01.07.2010 - Отпочнува примената на Законот за бесплатна правна помош
18.06.2010 - Започна проектот: Поддршка за поефикасно , ефективно и модерно работење и функционирање на Управниот суд
18.06.2010 - Годишна конференција за оценка на остварувањето на Државната програма за превенција и репресија на корупцијата
17.06.2010 - Прес конференција на тема : Информација за спроведените активности согласно методологијата за ажурирање на податоците во избирачкиот список
17.06.2010 - Ревизија на Грант – Торнтон на материјално –финансиското работење на Министерството за правда
13.06.2010 - Пуштена во употреба новата зграда на Основниот сyд во Гостивар
10.06.2010 - Остварена прва посета на Република Македонија од страна на претседателот на Европскиот суд за човекови права Жан-Пол Коста
10.06.2010 - Министерот Маневски се сретна со претседателот на Европскиот суд за човекови права Жан Пол Коста
08.06.2010 - Презентирани измените на Законот за парнична постапка и предлог законите за вештачење и процена
07.06.2010 - Успешно имплементирана Стратегијата за реформи во судскиот систем во Македонија
04.06.2010 - Меѓународна конференција за улогата на судиите во извршување на судските одлуки
02.06.2010 - Презентиран новиот Закон за инспекциски надзор
31.05.2010 - Работна средба со претседателите на Основните и Апелационите судови за трнсферот на извршните предмети
29.05.2010 - Поставен камен темелник на новата зграда на Кривичниот суд
28.05.2010 - Најава: Поставување камен – темелник на Кривичниот суд во Скопје
21.05.2010 - Банката за развој при СЕ и одобри заем на Македонија од 46 милиони евра за реконструкција на казнено-поправните установи
20.05.2010 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на тројца кандидати за ad hoc судии од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур
19.05.2010 - Презентиран Извештајот за проценка на имплементацијата на Стратегијата за реформа во судскиот систем
12.05.2010 - Прва Регионална работилница за јакнење на статистиката во областа на правда и внатрешни работи во Западен Балкан
11.05.2010 - Најава:Прва Регионална работилница за јакнење на статистиката во областа на правда и внатрешни работи во Западен Балкан
07.05.2010 - Започна реновирањето на Полуотвореното одделение на КПД Идризово
07.05.2010 - Работилница за Законот за меѓународно приватно право
06.05.2010 - Презентација - Правниот систем во функција на бизнис климата
05.05.2010 - Форум, Маврово: Примена на членот 5 од Европската конвенција за човекови права
04.05.2010 - Конференција на тема: Презентација на Препораките за унапредување на процесот на донесување на законите
04.05.2010 - Средба министер Маневски – Директор на ОБСЕ ОДИХР амбасадор Ленарчич
29.04.2010 - Потпишан меморандум за соработка меѓу Македонската и Словачката академија за обука на судии и обвинители
29.04.2010 - Маневски ја продолжува работната посета на Словачка
29.04.2010 - Словачка поддршка за Македонија во процесот на пристапување во ЕУ
29.04.2010 - Покана за изразување интерес за обука на Државниот управен инспекторат за имплементација на внатрешната регулатива бр.005-10
28.04.2010 - Маневски ги посети словачкиот Збор на затворската и правосудна стража и Центарот за правна помош
27.04.2010 - Промовирана петтата генерација на судски преведувачи
27.04.2010 - Работна посета на министерот Маневски на Словачка Република
21.04.2010 - Средба Маневски - Н.Е. г-дин Чејку, амбасадор на Република Албанија во Република Македонија
20.04.2010 - Конференција на тема :,, Македонската економија: користење на потенцијалот и надминување на пречките‘‘
16.04.2010 - Јавна расправа за Законот за изменување и дополнување на Законот за парнична постапка и за Законот за вештаци
16.04.2010 - Средба Амбасадор на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
14.04.2010 - Прес – конференција на Државниот совет за превенција на малолетничко престапништво
13.04.2010 - Средба Маневски - претставници на Фондација Конрад Аденауер - Берлин
07.04.2010 - Средба министер Маневски со директорот на Школата за обука на судии и јавни обвинители на Република Албанија проф. д-р Маријана Семини-Тутулани
06.04.2010 - Работилница „Проширена конфискација и одговорност на правни лица“
31.03.2010 - Во Штип одбележани 65 години од македонското правосудство
31.03.2010 - Свечено одбележан националниот ден на правосудството - 31 март
29.03.2010 - Свечено одбележан завршетокот на реконструкцијата на Основниот суд во Кочани
24.03.2010 - Маврово - Форум: Примена на членот 6 од Европската конвенција за човекови права од аспект на граѓанското право
22.03.2010 - Денеска отпочнува со примена на одредбите од Законот за измена и дополнување на Кривичниот законик
22.03.2010 - Отпочнува со примена Законот за изменување и дополнување на Законот за државните службеници
08.03.2010 - Во рамки на кампањата ,, Учиме за ЕУ,, министерот за правда Михајло Маневски денеска одржа предавање во гимназијата ,,Кочо Рацин“ во Велес
08.03.2010 - Одбележан празникот 8-ми март во КПД Идризово
08.03.2010 - Средба на министерот Маневски со народниот правобранител Мемети
07.03.2010 - Прес конференција: Активности во областа на Информатичко-комуникациските технологии во правосудството
05.03.2010 - Полугодишен состанок на вработените во Државниот управен инспекторат
03.03.2010 - Започнaа обуките во рамките на проектот “Зацврстување на националниот пенитерцијален систем во согласност со меѓународните и европските стандарди”
03.03.2010 - Средба министер за правда Маневски –раководител на Канцеларија на УНИЦЕФ во Република Македонија Шелдон Јет
19.02.2010 - Обраќање на Маневски на Конференцијата на високо ниво за иднината на Европскиот суд за човекови права во Интерлакен, Швајцарија
17.02.2010 - Маневски на Конференција на високо ниво за иднината на Европскиот суд за човекови права во Интерлакен, Швајцарија
16.02.2010 - Прес конференција: Кривичен суд во централното градско подрачје, локалитет "Судска палата 2" - Скопје
16.02.2010 - Средба Амбасадор на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
14.02.2010 - За реконструкција на затворите и казнено-поправните установи предвидени 56 милиони евра
14.02.2010 - Прес конференција: Проект за реконструкција на казнено-поправните установи во Република Македонија
11.02.2010 - Покана за доставување понуди за изведба на градежни работи за изградба на Кривичен суд
10.02.2010 - Стручна расправа за управното законодавство и управното судство
05.02.2010 - Маневски: Состојбите во КПД Идризово не се такви какви што се прикажани
05.02.2010 - Работен состанок за Предлог-законот за здружениja и фондации
03.02.2010 - Промовирано ново софтверско решение во Академијата за судии и обвинители
03.02.2010 - Предлог - закон за здруженија и фондации
29.01.2010 - Прес – конференција - Презентација на Предлог - закон за инспекциски надзор
27.01.2010 - Врачени повелби за вршење нотарска и извршителска функција
20.01.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски учествува на Конференција на министри за правда и внатрешни работи во Толедо, Шпанија
17.01.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски, за Радио Слободна Европа
06.01.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски, за Вечер: Никој не може да ми го оцрни образот
05.01.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски во посета на Подрачното одделение за водење на матичните книги во Скопје
30.12.2009 - МИА Иинтервју со министерот за правда Михајло Маневски
28.12.2009 - Известување до граѓаните: Од 01.01.2010 година отпочнува ACCMIS во сите судови на Република Македонија
28.12.2009 - Од 01.01.2010 отпочнува со работа Управата за водење матичните книги
18.12.2009 - Презентација на проект: Новини во судските постапки
18.12.2009 - Средба Маневски – г-ѓа Шерон Хансон Купер советник на Премиерот за анти – корупција
11.12.2009 - Карлос Малдонадо, координатор на ОН и претставник на УНХЦР изјави:
11.12.2009 - Средба Маневски - Н.Е. заменик Амбасадорот на САД г. Навратил и шефот на канцеларијата на ОПДАТ при Амбасадата на САД г-ѓа Ворен
11.12.2009 - Презентиран Завршниот документ од Универзалниот периодичен преглед
09.12.2009 - Залар: Проблемите и компромисите се реалност во евроинтеграцијата, не не значи дека треба да се продаде името и идентитетот
08.12.2009 - Најава: Министерот за правда на Република Словенија г. Алеш Залар во посета на Република Македонија
04.12.2009 - Регионална конференција за практичната примена на Законот за прекршоци и регионалните искуства
03.12.2009 - ОГЛАС за пријавување на кандидати за полагање на испитот за извршители закажан за 21.Декември.2009г.
27.11.2009 - Прва седница на Државниот совет за превенција од малолетничко престапништво
26.11.2009 - Промоцијата на стручното списание во областа на правосудството – Iusticia
25.11.2009 - Свечени изјави на новоизбрани Јавни Обвинители
24.11.2009 - Министерот за правда на Холандија во Македонија
23.11.2009 - Холандскиот министер за правда во посета на Република Македонија
23.11.2009 - Посета на министерот за правда на Кралството Холандија Н.Е. Ернст Хирш Балин на Република Македонија
20.11.2009 - Најава: Посета на министерот за правда на Кралството Холандија Н.Е. Ернст Хирш Балин на Република Македонија
19.11.2009 - Министерот Маневски го посети Граѓанскиот суд
18.11.2009 - Средба на министерот Маневски со амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, г-ѓа Симоне Филипини
17.11.2009 - Зам. мин. Ибрахим Ибрахими учествува на Регионална конференција за реформи за деловно опкружување во Југоисточна Европа,во Тирана, Република Албанијa
17.11.2009 - Состанок на Советот за реформи во правосудството со Амбасадорот на Европската Комисија г. Ерван Фуере
17.11.2009 - Средба на министерот Маневски со Амбасадорот на Европската Комисија г. Ерван Фуере
16.11.2009 - Зам. министер Ибрахим Ибрахими на ЕУ - Западен Балкан министерски форум за правда и внатрешни работи во Брисел
13.11.2009 - Маневски и Петрикова засадија садници кај салата „Борис Трајковски“
10.11.2009 - Македонија доби поддршка во евроинтеграциските процеси од Словачка
09.11.2009 - Најава: Заменикот премиер и министер за правда на Република Словачка во посета на Република Македонија
07.11.2009 - Голема посетеност на веб страната на Министерството за правда
07.11.2009 - Министерот Маневски ги презентираше измените на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
02.11.2009 - Промовирана четвртата генерација на судски преведувачи
30.10.2009 - Писменото известување и доставување на материјали
29.10.2009 - Расправа за законот за инспекциски надзор
28.10.2009 - Заокружување на реформите во судството - нов Закон за управување со движењето на судските предмети
27.10.2009 - Загреб-Република Хрватска, средби на министерот Маневски со Шимоновиќ, Хрватин, Бајиќ
27.10.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Региналната конференција - Заштита на сведоците и жртвите, во Загреб, Република Хрватска
26.10.2009 - Најава: Работна посета на министерот Маневски на Загреб, Република Хрватска
21.10.2009 - Хаг, Холандија –Министерот Маневски и министерката Јанкуловска на средба со Јавниот обвинител на Хашкиот трибунал г. Серж Брамерц
20.10.2009 - Шевенинген, Хаг, Холандија - Маневски во посета на Тарчуловски
20.10.2009 - Обраќање на министерoт Маневски на Конференција за борба против трговијата со луѓе во Брисел
19.10.2009 - Министерот Маневски на Конференција за борба против трговијата со луѓе во Брисел
19.10.2009 - Маневски - Министерска конференција на ЕУ во Брисел, Белгија
19.10.2009 - НОВИНА ВО ПРАВНИОТ СИСТЕМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - ЗАКОН ЗА ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР
16.10.2009 - Министерот Маневски учествува на Министерска конференција на ЕУ, во Брисел, Белгија
15.10.2009 - Тркалезна маса - Следење на спроведување и евалуација на законодавството
14.10.2009 - Работилница за зголемување на меѓународно-правната соработка поврзана со тероризмот и подготовките на барањата за екстрадиција
13.10.2009 - Форум за влијанието на одредени членови од Европската Конвенција за човекови права врз правниот систем на Република Македонија
08.10.2009 - Работна средба Маневски – Државна изборна комисија
07.10.2009 - Управата за водење на матичните книги во нови простории
06.10.2009 - ПРИЈАВЕТЕ КОРУПЦИЈА ВО ЗАТВОРИТЕ
05.10.2009 - Меѓународен симпозиум за спроведување и заштита на правата од интелектуална сопственост
04.10.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски: Поефикасно судство со електронско работење
01.10.2009 - Работна средба со претседателите на Основните и Апелационите судови
01.10.2009 - Над сто јавни обвинители дадоа свечени изјави
30.09.2009 - Тркалезна маса – Како Република Македонија да дојде до суштински судски реформи
29.09.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Регионалната конференција на министрите за правда и внатрешни работи што се одржува во Белград, Р. Србија
25.09.2009 - Министерот Маневски учествува на Регионална конференција на министрите за правда и внатрешни работи
25.09.2009 - Конференција за Имплементацијата на Факултативниот протокол кон Конвенцијата на ОН против тортура
25.09.2009 - Стручна расправа за „Уставното судство“
23.09.2009 - Работен состанок за примената на Законот за финансирање на политичките партии
18.09.2009 - СРЕДБА МИНИСТЕР МИХАЈЛО МАНЕВСКИ – ПОЛИТИЧКИ ПОМОШНИК ОД АМБАСАДАТА НА САД во РМ АМАНДА ТИМКО
17.09.2009 - Советување
16.09.2009 - Работилница на тема -“Процедури за практична примена на алтернативните мерки”
16.09.2009 - Работилница за примена на новото управно законодавство
15.09.2009 - Започна со едукација третата генерација на судии и јавни обвинители
14.09.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски – Активности и постигнати резултати за периодот август 2008 – септември 2009 година
07.09.2009 - Предаден во употреба целосно реновиран објект “Школо” во Казнено- поправниот дом Идризово
01.09.2009 - Гласање на дијаспората
27.08.2009 - Средба министер Михајло Маневски – амбасадор на мисијата на ОБСЕ во Македонија Хозе Луис Хереро
26.08.2009 - Средба на министерот за правда со претставници на повеќе невладини организации
25.08.2009 - Преземање на избирачкиот список од министерството за правда во државната изборна комисија
17.08.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски: Зголемен бројот на затворски казни за сексуална злоупотреба на деца
17.08.2009 - Потпишан Меморандум за имплементација на проектот- “Пилотирање на затворските реформи во согласност со бараните ЕУ стандарди”
11.08.2009 - Интервју на министерот Михајло Маневски за весникот „Нова Македонија“
29.07.2009 - Отворено новото притворско крило во Затворот Скопје
18.07.2009 - Прес конференција на министерот Михајло Маневски: Судските такси се намалуваат за 20 отсто
17.07.2009 - Целосно реновирано и опремено старечкото одделение во Казнено поправниот дом – Идризово
17.07.2009 - Заменикот министер Ибрахим Ибрахими учествува на состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ во Стокхолм, Шведска
15.07.2009 - Средба на министерот Маневски со заменикот претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Васко Наумовски
14.07.2009 - Обука за елиминација на сите форми на дискриминација кон жената
10.07.2009 - Презентиран Проектот за правна и правосудна имплементација и институционална поддршка на Министерството за правда
06.07.2009 - Ревизија на Грант – Торнтон на материјално –финансиското работење на Министерството за правда
03.07.2009 - Забрана за вршење професија за осудените за изборни дела, предвидуваат новите измени на Кривичниот законик
24.06.2009 - ПРОМОЦИЈА НА ЗАПОЧНУВАЊЕ СО ПРИМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА МАЛОЛЕТНИЧКА ПРАВДА
23.06.2009 - Интернет во судовите - Секој суд со своја Wеb страна
23.06.2009 - Тркалезна маса за „Кривичните аспекти на работењето на трговските друштва, тргувањето со хартии од вредност и стечајната постапка“
19.06.2009 - Конференција на министрите за правда на земјите членки на Советот на Европа,17-19-јуни, Тромзо, Норвешка
16.06.2009 - Охрид домаќин на Регионалната конференција на Транспаренси интернешнал за Европа и Централна Азија
11.06.2009 - ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА НА РМ, МИХАЈЛО МАНЕВСКИ, ЗА НЕДЕЛНИКОТ БЕРЗНИК, Казните најдобра мерка за почитување на Законот
08.06.2009 - Најава: Конференција за борба против корупција во врска со предизвиците за проширувањето на ЕУ и соседните земји, 15 јуни 2009 година,Охрид,Македонија
04.06.2009 - Граѓаните задоволни од работата на судовите во Република Македонија - Зголемена довербата во судовите
03.06.2009 - Работилница за примената на новото управно законодавство
02.06.2009 - Регионална конференција за извршители - Балкански проект за реформи во извршувањето
01.06.2009 - Најава: Летна школа за новоизбрани судии и Јавни обвинители од Југоисточна Европа
29.05.2009 - Состанок на Советот за реформа на правосудниот систем
27.05.2009 - Министерот Маневски им врачи дипломи на 58 судски преведувачи
26.05.2009 - Средба Маневски - делегација од Република Хрватска
25.05.2009 - Министерот Маневски ја образложи Нацрт - стратегијата за понатамошно спроведување на реформата на правосудниот систем
22.05.2009 - Средба Маневски – г-ѓа Симоне Филипини, амбасадор на Кралството Холандија во Република Македонија
22.05.2009 - Обука за примената на Законот за постапување по претставки и предлози
20.05.2009 - Во Охрид завршна Конференција од Твининг - проектот за борба против организираниот криминал и корупцијата
19.05.2009 - Завршна конференција "Твининг проект - Одделение за борба против организиран криминал и корупција Јавно обвинителство" Охрид 19 - 20 мај 2009
18.05.2009 - Министерот за правда Михајло Маневски денеска се сретна со г. Гуидо Сонк, белгиски амбасадор во Република Бугарија.
14.05.2009 - Средба Маневски – г. Роберт Кирнак амбасадор на Република Словачка во Република Македонија
14.05.2009 - ЕУ ќе обучува судии и јавни обвинители од земјава и регионот за примена на правото на ЕУ
14.05.2009 - Еднодневна обука за имплементација на Законот за постапување по претставки и предлози
12.05.2009 - Маневски, Женева, Швајцарија : Презентација на Националниот извештај пред Советот за човекови права на Обединетите нации
11.05.2009 - Делегација предводена од министерот Маневски на Презентација на Извештај пред Совет за човекови права во Женева,Швајцарија
29.04.2009 - Средба Маневски - Експертски тим од Техничката помош при Европската Комисија за социјална инфраструктура
28.04.2009 - Семинар - Специјални истражни мерки – добри практики
23.04.2009 - Средба Маневски - претставници на Светска организација против тортура - ОМСТ
08.04.2009 - Средба Маневски - делегација на Р. Италија предводена од г. Антонио Лаудати- Шеф на Генералната дирекција за кривично право при МП на Р. Италија
31.03.2009 - Ден на правосудство 31 март 2009
30.03.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Регионалната конференција - Промоција на владеењето на правото и човековата безбедност на Југиосточна Европа
30.03.2009 - Министерот Маневски на Регионална конференција - Промоција на владеењето на правото и човековата безбедност на Југиосточна Европа-Белград, Србија
20.03.2009 - Известување - ИЗБОРИ 2009
18.03.2009 -  Советот на Јавни обвинители во нови простории
06.03.2009 - ЗАКЛУЧОЦИ ОД ЈАВНАТА РАСПРАВА ПОСВЕТЕНА НА НОВИОТ ЗАКОН ЗА КРИВИЧНА ПОСТАПКА
05.03.2009 - Јавна расправа за Законот за кривична постапка
04.03.2009 - Семинар –Третман на посебните групи на затвореници
04.03.2009 - Најава: Јавна расправа за Законот за кривична постапка
20.02.2009 - Средба Маневски – г. Ајхер шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите 2009
18.02.2009 - Заклучен Избирачкиот список - право да гласаат имаат 1.792.082 граѓани
17.02.2009 - Заменик министерот Ибрахим Ибрахими учествува на Конференција за Е-правда во Прага, Чешка
06.02.2009 - Свечено врачување повелби на новоизбрани нотари и извршители
04.02.2009 - Доделени уверенијата на првата генерација завршени кандидати за судии и јавни обвинители
03.02.2009 - Семинар за справување со феноменот на семејното гласање и гласањето во име на друг
30.01.2009 - Доделени решенија на судски преведувачи
29.01.2009 - Судијата Неџат Ајро избран за нов член на Судскиот Совет на Република Македонија
29.01.2009 - Средба Маневски - Хозе Луис Хереро, новонаименуван амбасадор на ОБСЕ
28.01.2009 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Кривичниот законик
28.01.2009 - Средба Маневски – Кнут Волебек висок комесар за национални малцинства, ОБСЕ
26.01.2009 - Средба Маневски - претставници на меѓународни организации и амбасади во земјата
21.01.2009 - Работна средба за правните аспекти и практичните искуства во врска со казненото гонење на сторители на кривични дела недозволена трговија со дрога
20.01.2009 - ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈАВЕН УВИД ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК
15.01.2009 - ЗАКОН ЗА КРИВИЧНАТА ПОСТАПКА - Работна верзија
15.01.2009 - Најава: Министерот Маневски ќе учествува на Неформалниот состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ, во Прага, Р.Чешка
13.01.2009 - СООПШТЕНИЕ: НА 16 ЈАНУАРИ 2009 ГОДИНА ЌЕ СТАПИ ВО СИЛА ЗАКОНОТ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ ПО ПРЕТСТАВКИ И ПРЕДЛОЗИ
12.01.2009 - Средба министер Маневски - шеф на мисијата на EULEX - Косово г. Ив Де Кермабон
30.12.2008 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА ВО СУДОВИТЕ
27.12.2008 - Во судовите во Република Македонија за прв пат совладан приливот на нови предмети
26.12.2008 - Завршна конференција за проектот за реформи во казненото законодавство
17.12.2008 - Министерот Маневски врачи решенија на именувани нотари и извршители
17.12.2008 - Министерот Маневски предаде донација во Меѓуопштинскиот центар за социјални работи на Град Скопје
16.12.2008 - Работилницата на тема „Како да се подготват претстојните избори со цел да се организираат веродостојни и фер избори“
15.12.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со претседателот на ДИК Александар Новаковски
15.12.2008 - Обраќање на министерот Маневски на панел–конференција ,,Заедно против корупцијата во образованието,,
15.12.2008 - Средба Маневски - г. Џорџо Радикати, шеф на мисијата на ОБСЕ во Република Македонија
11.12.2008 - Презентација на Завршниот извештај од Програмата на УСАИД за развивање на човековите и институционални капацитети на Министерството за правда
11.12.2008 - Средба Маневски-претставници на ОБСЕ-ОДИХР
10.12.2008 - Работен состанок за новите надлежности на подрачните одделенија и месните канцеларии предвидени со Изборниот законик и Законот за матична евиденција
10.12.2008 - Свечена цермонија по повод 60-годишнината од Универзалната декларација за човекови права
03.12.2008 - Конституирано Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Вишото Јавно обвинителство во Гостивар
03.12.2008 - Работилница : Анализа на досегашното работење на второстепените комисии при Владата на Република Македонија
02.12.2008 - Јавна расправа за амандманот ХХХI на Уставот на Република Македонија
29.11.2008 - Најава на активности: Јавна расправа за амандманот ХХХI на Уставот на Република Македонија
28.11.2008 - Министерот Маневски во Брисел го потпиша Договорот за соработка со ЕВРОПРАВДА (ЕUROJUST)
28.11.2008 - Советување: ,,ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ЧЛЕН 242 ОД ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА- МЕРИТОРНО ОДЛУЧУВАЊЕ,,
27.11.2008 - Потпишување договор за соработка со ЕВРОПРАВДА (ЕUROJUST) во Брисел
20.11.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со Пол – Хенри Арни регионалниот шеф на Црвениот крст
18.11.2008 - Научна расправа МАНУ:- Европските стандарди за човековите права и нивна имплементација во правниот систем на РМ
18.11.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со претставникот на Европската комисија г.Ерван Фуере
17.11.2008 - Средба Маневски – г. Шелдон Јет, раководител на Канцеларија на УНИЦЕФ во Република Македонија
14.11.2008 - Во Македонија над 10 илјади нерешени судски предмети, најавени санкции ако не се решат до јуни 2009
13.11.2008 - Најава на активности : Работна средба –Судење во разумен рок
07.11.2008 - ЕУ Западен Балкан Министерски форум Загреб Хрватска:Обраќање и презентација на министерот Маневски и средба со г-ѓа Рашида Дати
06.11.2008 - ЕУ Западен Балкан Министерски состанок- Загреб,Хрватска : Средби Маневски - Жак Баро, Шимуновиќ, Боцек
05.11.2008 - Министерот Маневски ќе учествува на ЕУ- Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи, во Загреб, Р. Хрватска
04.11.2008 - Средба на Министерот Маневски со г.Серхи Холовати претседател на Комисијата за почитување на обврски и заложби на земјите членки на Советот на Европа
03.11.2008 - Пуштен во употреба новиот дел од судската зграда во Прилеп
31.10.2008 - Најава на активности - Пуштање во употреба на нови простории на Основен суд Прилеп
31.10.2008 - Обраќање на министерот Маневски на Министерскиот состанок во Кишињев, Молдавија и потпишување Меморандум за соработка
30.10.2008 - Делегација од Министерството за правда предводена од министерот Маневски ќе учествува на Министерскиот состанок во Кишињев, Молдавија
27.10.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со Н.Е. Д-р. Донатино Маркон, Амбасадор на Италија во РМ
22.10.2008 - Започна со работа новиот Казнено поправен дом Штип
17.10.2008 - Делегација од Црна Гора предводена од министерот за правда г. Мираш Радовиќ во посета на Република Македонија
16.10.2008 - Средба Маневски - претставници на СИВИПОЛ и Проектот за подршка и развој на полицијата г. Пјер Шасејн и ѓ-ѓа Даниел Кају
13.10.2008 - Советување за постапување на државните органи по претставките и предлозите на граѓаните
10.10.2008 - Стразбур: Средба со Комесарот за човекови права на Совет на Европа г.Томас Хамарберг
10.10.2008 - Стразбур:Средба Маневски - секретар на Венецијанска комисија г.Џани Букикио
09.10.2008 - Стразбур:Средба на министерот за правда Михајло Маневски со генералниот секретар на Советот на Европа Тери Дејвис
09.10.2008 - Прва посета на македонскиот министер на Европскиот суд за човекови права во Стразбур
08.10.2008 - Делегација од министерството за правда предводена од министерот Маневски во посета на Стразбур
07.10.2008 - Врачени решенија на 90 судски преведувачи
06.10.2008 - Средба Маневски - Амбасадор на Соединетите Американски Држави во РМ, г.Филип Рикер
06.10.2008 - Средба Маневски - Амбасадор на Сојузна Република Германија во РМ
03.10.2008 - Советување на тема „Молчењето на државните органи значи одобрување“
03.10.2008 - Крсте Сиваков –избран за член на Судскиот Совет на Република Македонија
03.10.2008 - Средба Маневски – делегација од Апелационо – административниот суд во Лион, Република Франција
01.10.2008 - Подготовки за трансфер на извршните предмети од судовите
01.10.2008 - Обраќање на министерот за правда Михајло Маневски пред студентите на Европскиот универзитет
26.09.2008 - Работна посета на Основните судови во Прилеп, Битола, Охрид и Струга и Апелациониот суд во Битола
26.09.2008 - "Администрирање на локални даноци и такси" - Почеток на обука на вработените во Државниот управен инспекторат
25.09.2008 - Средба Маневски – Мејиас, постојан координатор на Обединетите Нации и претставник на УНДП во РМ
25.09.2008 - Средба Маневски – Пурнер, претставник на Институт за меѓународна соработка при министерството за правда на Република Германија
23.09.2008 - РМ пример за останатите земјите од регионот, во поглед на добрата соработка и почитување на стандардите во борбата против криминалот и корупцијата
22.09.2008 - Јавна расправа за измените на Изборниот законик
19.09.2008 - Средба на министерот Маневски со претставници на УНХЦР
18.09.2008 - Министерот Маневски на средби со граѓани во Охрид , Љубаништа и Пештани
15.09.2008 - Почнува обуката на втората генерација кандидати за судии и јавни обвинители
10.09.2008 - Средба Маневски - преставници на Набљудувачката мисија на ОБСЕ и ОБДАТ
10.09.2008 - Стапуваат во сила законски измени за поефикасно остварување на правата на граѓаните во парнични и управни постапки
03.09.2008 - Министерот Маневски во посета на Валандово , Миравци и Смоквица
02.09.2008 - Шеснаесет новоизбрани судии потпишаа свечени изјави
29.08.2008 - Министерот Маневски во Шевенинген се сретна со Јохан Тарчуловски
27.08.2008 - Министерот Михајло Маневски во посета на Јохан Тарчуловски во Хаг, Холандија
04.08.2008 - Историски момент за ЈО на РМ - Конституиран Советот на Јавните обвинители на Република Македонија
31.07.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со заменик - шефот на Одделот за владеење на правото на ОБСЕ г. Џовдат Мамадов
30.07.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со специјалниот претставник на ЕУ во РМ, неговата екселенција амбасадор Ерван Фуере
25.07.2008 - СВЕЧЕНО ОТПОЧНУВАЊЕ НА ИЗГРАДБАТА НА НОВОТО КРИЛО
11.07.2008 - Петти состанок на Советот за реформи во правосудството
11.07.2008 - Средба: Маневски – Романска делегација составена од експерти за заштита на на правата од интелектуална сопственост
10.07.2008 - Делегација од Република Македонија присуствува на објавувањето на пресудите за Бошкоски и Тарчуловски во Хашкиот трибунал
04.07.2008 - Доделени сертификати за успешно завршена стручна обука за вработените во Државниот управен инспекторат
02.07.2008 - Министерот Маневски во посета на Основен суд Куманово
02.07.2008 - Размена на искуства од досегашната примената на законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
27.06.2008 - Свечено врачување повелби на новоизбрани нотари
26.06.2008 - Работна посета на министерот за правда Михајло Маневски на Основните судови во Прилеп и Битола
26.06.2008 - Средба Михајло Маневски-холандски амбасадор г.ѓа Симоне Филипини
18.06.2008 - Средба Маневски- претседатели на Основните судови - Скопје 1, Тетово, Гостивар и Куманово
18.06.2008 - Научна расправа во МАНУ за кодификација на македонското граѓанско и трговско право
10.06.2008 - Интензивни активности за реформа на Казненото законодавство
05.06.2008 - Работилница – Истраги за организиран криминал и корупција преку информатички технологии
29.05.2008 - Средба со Маршалската служба на САД-Програма за конфискација на имот и средства
27.05.2008 - Свечена заклетва на новоизбрани судии
27.05.2008 - Министрите Селмани и Маневски најавија подобрување на здравствената заштита на затворениците
27.05.2008 - Маневски- За реновирање на затворите во Македонија ќе бидат потрошени 14 милиони евра
27.05.2008 - Министерот Маневски и министерот Селмани во посета на здравствен пункт во КПД Идризово
21.05.2008 - Средба на министерот Маневски со парламентарна –бизнис делегација од Канада
11.05.2008 - ИЗБОРИ 2008 - Министерот за правда Михајло Маневски го заклучи Избирачкиот список
08.05.2008 - Средба на министерот Маневски со Генералниот Директор на Канцеларијата на ОН во Женева
07.05.2008 - Женева, Комитет против тортура на ОН - Позитивна оценка за напредокот на полето на човековите права во РМ
06.05.2008 - Министерот Маневски учествува на седница на Комитетот против тортура на ОН во Женева , Швајцарија
06.05.2008 - Свечено врачување на решенија за именување нотари
30.04.2008 - Обраќање на министерот Маневски на Состанокот на министрите за правда и внатрешни работи во Софија , Р.Бугарија
29.04.2008 - Министерот Маневски учествува на Состанокот на министрите за правда и внатрешни работи што се одржува во Софија, Р.Бугарија
23.04.2008 - Борба против шверцот и пиратеријата - уништени големи количини акцизна стока
21.04.2008 - Јавен увид во избирачкиот список
10.04.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со министерот за правда на Кралството Холандија , г. Ернст Хиршбалин
10.04.2008 - Eurojust и Република Македонија започнаа преговори за Договор за судска соработка
09.04.2008 - Министерот Маневски во Хаг: Започнување преговори со EUROJUST за потпишување Договор за соработка
04.04.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со претседателот на ССМ , Ванчо Муратовски
04.04.2008 - Свечено врачување уверенија на избраните членови на Советот на јавни обвинители од редот на Јавните обвинители
02.04.2008 - Научна расправа во МАНУ- Методи на хармонизација на националното законодавство со правото на Европската унија
02.04.2008 - Тркалезна маса – Улогата на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители во заштитата на независноста и самостојната позиција на судиите и JO
28.03.2008 - Делегацијата од Република Македонија предводена од министерот Маневски успешно го одбрани Извештајот пред Комитот за човекови права на ОН
25.03.2008 - Министерот Маневски учествува на 92-та седница на Комитетот за човекови права на Обединетите Нации во Њујорк, САД
20.03.2008 - Законот за вонпарнична постапка ќе ги растовари основните судови од оставинските предмети
19.03.2008 - Свечено отворени новите работни простории на Судскиот Совет на Република Македонија
05.03.2008 - Затвор Прилеп прв затвор според европските стандарди за ресоцијализација на осудени лица
04.03.2008 - Работна средба : Маневски - Германски експерти соработници во рамки на реформите на Казненото законодавство
29.02.2008 - Започна опремувањето на судовите со ИТ-технологија
28.02.2008 - Работилница - „Нови односи помеѓу полицијата, јавното обвинителство и судовите во претходна постапка“
27.02.2008 - Средба Маневски - Томас Хамарберг, Комесар за човекови права на Советот на Европа
27.02.2008 - Свечено предавање на повелби на 7 именувани извршители
22.02.2008 - Гласање за прв избор на членови на Советот на јавни обвинители од редот на јавните обвинители
22.02.2008 - Промоција на Акциониот план за спроведување на Законот за малолетничка правда
21.02.2008 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на Закон за судска служба - Апелационен суд во Скопје
20.02.2008 - Маневски - Фратини на работен состанок во Aкадемијата: Судските реформи и безбедноста се клучни за приближување на РМ кон ЕУ
20.02.2008 - Средба Фратини – Маневски : Импресивна листа на постигнувања во правосудството
20.02.2008 - Продолжуваат активностите за спроведување на изборите за членови за Советот на јавните обвинители од редот на јавните обвинители
18.02.2008 - Соопштение во врска со најавениот прекин на работа на судската администрација во судовите во Република Македонија
14.02.2008 - Обраќање на министерот Михајло Маневски на вториот ден од 4-та Конференција на министрите за правда на Организацијата на Франкофонијата
13.02.2008 - Свечено отворена 4-та конференција на министрите за правда на земјите членки на Организацијата на Франкофонијата во Париз, Франција
13.02.2008 - Министерот Михајло Маневски ќе учествува на 4-та Конференција на министри за правда на Франкофонија во Париз,Франција
12.02.2008 - Министерот за правда демантира: Ниту судиите, ниту судските службеници немаат добиено повеќе хранарина од предвиденото
12.02.2008 - Свечена заклетва на новоизбраните судии
11.02.2008 - Комисијата за првиот избор на членови на Советот на Јавни обвинители од редот на јавните обвинители ги објави кандидатските листи
11.02.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Шефот на канцеларијата на ОБСЕ во Скопје , г. Доналд Бисон и со г-ѓа Синтија Ли ОПДАТ -Американска амбас
05.02.2008 - Јавна расправа по работниот текст на Законот за изменување и дополнување на Законот за медијација
04.02.2008 - Средба на министерот Маневски со новонаименуваните амбасадори на Република Македонија во Шпанија, Украина и Романија
04.02.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Шефот на Kанцеларијата на ОБСЕ во Скопје , г. Доналд Бисон
02.02.2008 - Презентација за балансираната картичка за резултати
30.01.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Високиот комесар на ОБСЕ, амбасадорот Кнут Волебек
28.01.2008 - Тркалезна маса на тема ,,Презентација на упатството за надзор и мониторинг на затворите,,
26.01.2008 - Заменик мин. Сашо Василевски-Министерска средба на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ што се одржа во Брдо кај Крањ , Р. Словенија
18.01.2008 - Назначување на членови на Комисијата за првиот избор на членови на Советот на јавни обвинители од редот на јавните обвинители
16.01.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Н.Е. амбасадор,директор на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ
15.01.2008 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на закон за судска служба – Апелационен суд Гостивар
14.01.2008 - Работилница - Обука за надзор над работата на извршителите од аспект на Законот за извршување
09.01.2008 - Информативна сесија за Предлогот за донесување на Законот за судска служба –Основен суд Битола
03.01.2008 - Информативна сесија за Предлогот за донесување на законот за судска служба –Апелационен суд Скопје
31.12.2007 - СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ
27.12.2007 - Информативна сесија за Предлог законот за судска служба
26.12.2007 - Министерот Маневски го посети Дневниот центар за згрижување на деца заболени од церебрална парализа
24.12.2007 - Интервју со министерот за правда Михајло Маневски, Скопје, 23 декември (МИА)
20.12.2007 - Средба на министерот Маневски со новонаименуваниот амбасадор на Република Македонија во Обединетото кралство Англија
17.12.2007 - Успешна реализација на проектот;”Подобрување на изборниот процес и надминување на изборните нерегуларности”
17.12.2007 - Свечено отворен Апелациониот суд Гостивар
14.12.2007 - Презентирани активностите за постојано стручно усовршување на судиите и јавните обвинители од областа на меѓународното хуманитарно право
14.12.2007 - Средба Министер Михајло Маневски – Ивајло Изворски, раководител на преговорите за ПДПЛ 3 со Светска Банка
12.12.2007 - Продолжува реализација на проектот: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМОТ
12.12.2007 - Средба на министерoт за правда Михајло Маневски со Францускиот амбасадор Бернар Валеро и со Жан Мишел Калард, директорот на судските администратори
10.12.2007 - Свечено обраќање на министерот Маневски во МАНУ
10.12.2007 - Свечено отворен Управен суд – Скопје
09.12.2007 - Одбележан Меѓународниот ден на борбa против корупцијата
07.12.2007 - Претставен проектот - Стратегијата за реформи во казнено-правниот систем и почитувањето на човековите права во Република Македонија
07.12.2007 - Законот за бесплатна правна помош чекор напред во усогласувањето со европското законодавство
06.12.2007 - Директорот на Државниот управен инспекторат Димитар Ѓеорѓиевски присуствува на 25 Пленарно Собрание на MONEYVAL Комитетот на Советот на Европа
06.12.2007 - Фатен избеганиот затвореник од Идризово – Владета Милачиќ во притвор во Република Србија
06.12.2007 - Продолжува реализација на проект: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМOT
06.12.2007 - Средба Маневски – судија на Европскиот суд за човекови права Мирјана Лазарова Трајковска
03.12.2007 - Предлог за донесување на Закон за лобирање
03.12.2007 - Предлог за донесување на Закон за постапување по претставки и предлози
03.12.2007 - Законот за бесплатна правна помош исполнување на начелото за социјална држава
30.11.2007 - Законот за бесплатна правна помош ќе обезбеди еднаков пристап до правдата
30.11.2007 - Реализација на проект на тема: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМОТ
30.11.2007 - Средба Маневски - претставници на Здружението за кривична правда и криминологија, ОБСЕ, ОПДАТ и Сорос
29.11.2007 - Известување за приемот на Комората на извршители на Република Македонија како членка на Меѓународната Унија на судски извршители
29.11.2007 - Средба Маневски – Унгарски Амбасадор
27.11.2007 - Министерот Маневски ја достави целокупната документација од хрватските власти до Јавното обвинителство -Скопје
26.11.2007 - Министерот Маневски: новинарски прашања - ИКТ стратегијата
26.11.2007 - Презентирана ИКТ Стратегијата за правосудството 2007-2010 година
21.11.2007 - Поставување на камен темелник на депо и магацински простор за управување со предмети одземени во судска постапка
20.11.2007 - Од Министерството за правосудство на Република Хрватска доставени списите за преземање на кривично гонење на Ѓорѓи Ѓорѓиевски
15.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со Н.Е. aмбасадорот на ЕУ во РМ г.Ерван Фуере
15.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со помошникот на Генералниот Секретар на НАТО г.Мартин Ердман
14.11.2007 - Средба на министерот за правда, Михајло Маневски со г.ѓа Хонг Веј Гао, шеф на мисијата на УНИЦЕФ во Скопје
14.11.2007 - Свечено примопредавање на ИТ - опрема, донација на Агенцијата на САД за меѓународен развој – USAID
13.11.2007 - Средба Министер Маневски со Главниот Државен обвинител на Хрватска Младен Бајиќ и делегација од јавното обвинителство на Хрватска
12.11.2007 - Средба Министер Маневски со Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во РМ Џорџо Радикати и Амбасадорот на ЕУ во РМ Ерван Фуере
12.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со омбудсманот на Арагон-Шпанија, г.Фернандо Виценте
09.11.2007 - Поддржан четвртиот извештај за спроведување на Стратегијата за реформи на правосудниот систем
05.11.2007 - ПРЕГЛЕД на активности на Министерството за правда
05.11.2007 - Свечена заклетва на новоизбраните судии на Управниот суд и Апелациониот суд- Гостивар
30.10.2007 - Работни средби на работната група за изготвување на Законот за судската служба со синдикатот на УПОЗ
26.10.2007 - Јавна расправа по Предлогот за донесување на Закон за постапување по претставки и предлози
26.10.2007 - Министерот Маневски се обрати на 28 –та конференција на советот на европа посветена на пристапот на правдата на ранливите групи
25.10.2007 - На Конференција на Европски Министри за правда министерот Маневски ја потпиша Конвенцијата на Советот на Европа за заштита на децата
22.10.2007 - Делегација на Државниот управен инспекторат, предводена од директорот Димитар Ѓеорѓиевски е во студиска посета на Министерството за јавна управа
16.10.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со новинари од печатени медиуми од неколку западноевропски земји
05.10.2007 - Заменик министерот Сашо Василевски учествува на ЕУ-Западен Балкан Министерскиот форум за правда и внатрешни работи во Словенија
04.10.2007 - Тркалезна маса „Заокружување на реформите во судството и усогласување на граѓанското законодавство со стандардите на ЕУ"
04.10.2007 - Маневски очекува Собранието денеска да го комплетира Судскиот совет
03.10.2007 - Прв редовен надзор во основните и средните училишта во Република Македонија во управното и канцелариското работење
01.10.2007 - Заменик министерот Сашо Василевски учествуваше на Неформалниот состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ
19.09.2007 - Директорот на Државниот управен инспекторат, Димитар Ѓеорѓиевски на Годишната конференција на Европската група за јавна администрација во Мадрид
04.09.2007 - Презентација на софтверската апликација СИС – Судски Информативен Систем
04.09.2007 - Засилен надзор и зајакнување на капацитетите на Државниот управен инспекторат - придонес за реформа на државната администрација
25.08.2007 - Една Година Влада - Министерство за правда
16.07.2007 - Извршен инспекциски надзор од Државниот управен инспекторат во општините
12.07.2007 - Излагање на министерот за правда Михајло Маневски на презентацијата на државната програма за превенција и репресија на корупцијата
06.06.2007 - Предавање на министерот за правда Mихајло Mаневски пред студентите на првиот приватен универзитет – фон
06.06.2007 - Средба на министерот за правда Mихајло Mаневски со претседателот на европското здружение на правници
14.05.2007 - Првата национална конференција за Законот за општата управна постапка и надллежностите на Државниот управен инспекторат и општините
04.05.2007 - Министерот Маневски на четвртиот Форум на европски правници во Виена
01.05.2007 - Министерот Маневски на Европскиот ден на правници во Виена
17.04.2007 - Делегација на Министерството за правда во посета на Хрватска и Словенија
13.04.2007 - Министерот за правда Михајло Маневски на средба на министрите за правда и внатрешни работи од земјите учеснички во Процесот на соработка
11.04.2007 - Информацијата по однос на предмети пред Европскиот суд за човекови права
11.04.2007 - Министерот Маневски ќе учествува на собир на министрите за правда и внатрешни работи на земјите од југо-источна Европа учеснички во Процесот на сораб
03.04.2007 - Новиот Закон за меѓународно приватно право е хармонизација со стандардите на Европската унија
29.03.2007 - Министерот Маневски на средба со студентите од Факултетот за јавна администрација
28.03.2007 - Законот за парнична постапка помага во зголемувањето на ефикасноста на судовите – оценка на судиите од Велес
27.03.2007 - Информатичкиот центар на Министерството за правда чекор напред во спроведувањето на реформите во правосудството
27.03.2007 - Се отвара Информатичкиот центар за поврзување на правосудните институции
26.03.2007 - Новиот Закон за малолетничка правда ја нагласува превенцијата и примената на алтернативни мерки наместо затвор
24.03.2007 - Имплементацијата на Законот за извршување со позитивни резултати
19.03.2007 - За Основниот суд во Куманово најголем проблем финансиите
16.03.2007 - Позитивна оценка на Венецијанската комисија за предлог законите доставени од Министерство за правда
15.03.2007 - Министерот Маневски на пленарна сесија на Венецијанска комисија
09.03.2007 - Маневски: Судскиот совет даде согласност за притвор на претседателот на Основниот суд во Кочани
09.03.2007 - Средба на Министерот Маневски со директорите на казнено-поправните установи
06.03.2007 - Министерот Маневски на средба со членови на Венецијанската комисија при СЕ
02.03.2007 - Иницијален тренинг за новоименуваните извршители
01.03.2007 - Расправи по Предлогот на Судскиот деловник
27.02.2007 - УТВРДЕНИ НЕПРАВИЛНОСТИ ВО СЛУЧАЈОТ ГРАДСКИ ПАЗАР СТРУМИЦА
24.02.2007 - Извештај од регионалната тркалезна маса
23.02.2007 - ЗАКОН ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД
19.02.2007 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на тројца кандидати за судија од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур
13.02.2007 - Предлог за донесување на законите за Јавно обвинителство и Законот за советот на јавните обвинители
12.02.2007 - Стратегијата за информатичка и комуникациска технологија чекор напред кон стандардите на ЕУ
09.02.2007 - Заменик министерот за правда Василевски во дводневна посета на Софија
08.02.2007 - Започнува постапката за собирање потписи за членување во политички партии
02.02.2007 - Потпишан втор Меморандум за разбирање и соработка меѓу програмата на УСАИД за човеков и институционален развој и Министерството за правда
31.01.2007 - Проширување на соработката во областа на правдата меѓу Република Македонија и Република Кина
31.01.2007 - Министерот Маневски се сретна со украинскиот амбасадор Москаленко
26.01.2007 - ОБСЕ ќе продолжи со поддршката на реформите во правосудството
25.01.2007 - Средба Маневски - Колстон
Со имплементацијата на реформските закони Република Македонија ќе ја оствари целта за интеграција во НАТО
24.01.2007 - Зајакнувањето на Јавното обвинителство чекор повеќе во борбата против организираниот криминал
18.01.2007 - Побарана екстрадиција на Станислава Полетан
15.01.2007 - Министерот Маневски и министерката Јанкуловска на состанок на министрите за правда и внатрешни работи од ЕУ
14.01.2007 - Средба на министрите за правда и внатрешни од ЕУ и од земјите кандидати во Дрезден
12.01.2007 - Од средбата на Македонската владина делегација и Главната хашка обвинителка Карла дел Понте
10.01.2007 - Брифинг во врска со Информацијата за работата на комисиите за денационализација
29.12.2006 - Среќна Нова 2007 Година
27.12.2006 - Свечено врачување на уверенија на избраните членови на Судскиот совет на Република Македонија од редот на судиите
25.12.2006 - Предлог за донесување на закон за изменување и дополнување на изборниот законик
20.12.2006 - Зајакнување на соработката меѓу Македонија и Италија во делот на организираниот криминал
11.12.2006 - Средба на министерот Маневски со претседателот на УПОЗ, Муратовски
09.12.2006 - За спроведување на реформите се потребни европски образовани кадри
08.12.2006 - Искуствата на италијанските експерти значајни за Јавното обвинителсво на Република Македонија
08.12.2006 - Министерот Маневски се сретна со претставници на Државната Комисија за спречување на корупцијата
06.12.2006 - Изјава на Министерот за правда, Михајло Маневски по повод Сто дена Влада на Република Македонија
04.12.2006 - Европските искуства во борбата против прењето пари значајни за Македонија
04.12.2006 - Подобрувањето на услугите на граѓаните е императив за институциите со јавни овластувања
01.12.2006 - Сто дена Влада – Министерство за правда
24.11.2006 - Претседателот Црвенковски и министерот Маневски во посета на „Идризово“
20.11.2006 - Соработката на омбудсманите важна за постигнување поголема ефикасност во функционирањето
17.11.2006 - Министрите Маневски и Јанкуловска на форум во Тирана „ЕУ-Западен Балкан”
16.11.2006 - Изборни резултати од гласањето за првиот избор на членови на Судскиот совет на Република Македонија
15.11.2006 - Реформите во правосудството - приоритет
14.11.2006 - Први избори за членови на Судскиот совет на РМ од редот на судиите
13.11.2006 - Државниот управен инспекторат утврди груби неправилности во документите за зградата кај Градскиот стадион во Скопје
10.11.2006 - Судската соработка во кривичната материја предуслов за поефикасна борба против меѓународниот криминал
09.11.2006 - Слободниот пристап до информации придонес во развојот на демократијата во РМ
07.11.2006 - Утврдени кандидатите за избор на членови на Судскиот совет на РМ од редот на судиите
01.11.2006 - Средба Маневски-Четертон-Вајнинг (Македонија треба да води офанзивна политика)
01.11.2006 - Започнува примената на Законот за медијација
31.10.2006 - Швајцарија ќе ја подрржува Македонија во реформските активности
31.10.2006 - Управните инспектори во надзор на апелациите Штип, Битола и Скопје
30.10.2006 - Известување
27.10.2006 - Германија ќе продолжи со поддршката на реформите
27.10.2006 - Ќе се интензивира соработката во борбата против организираниот криминал
27.10.2006 - Утврден бројот на кандидатите за избор на членови на првиот Судскиот совет
24.10.2006 - Состанок на координативното тело за остварување на соработка во вршењето на работите од инспекциски надзор
24.10.2006 - Тркалезна маса - Статусот на Јавното обвинителство
19.10.2006 - Министерот Маневски се сретна со Заменик јавниот обвинител Станков
19.10.2006 - Кралството Холандија ќе продолжи со поддршката на реформите
19.10.2006 - Подготовката на Законот за заштита од дискриминација чекор кон Европа
19.10.2006 - Министерот Маневски во “Клуб 120”
18.10.2006 - Средба на министерот Маневски со делагација на ССМ
13.10.2006 - Македонија презема мерки за ефикасна заштита на жртвите
12.10.2006 - Министерот Маневски на конференција на европските министри за правда
10.10.2006 - Управните инспектори во засилен надзор во спроведувањето на денационализацијата
06.10.2006 - Работна средба на Министерот за правда Михајло Маневски со нотарите
04.10.2006 - Министерот Маневски се сретна со омбудсманот на Република Бугарија
28.09.2006 - Конститутивна седница на Комисијата за првиот избор на членови на Судскиот совет на Република Македонија од редот на судиите
25.09.2006 - Реформите треба да продолжат со имплементација на законите
25.09.2006 - Средба на Министерот за правда со претставници на Здружението на судиите на Република Македонија
23.09.2006 - Работна средба на Министерот за правда со извршителите и претседателите на Основните судови
18.09.2006 - Формиран Иницијативен одбор за основање на Комората на медијатори
16.09.2006 - ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА МИХАЈЛО МАНЕВСКИ ЗА „ДНЕВНИК„ 16-17 Септември 2006 година
15.09.2006 - Република Австрија ја поддржува Македонија во реформските чекори
06.09.2006 - Средба Маневски - Фуере
05.09.2006 - Министерот Михајло Маневски го прими шефот на мисијата на ОБСЕ Карлос Паиш
14.07.2006 - Договор за финансирање на одбраната на Љубе Бошковски
05.07.2006 - Средба на министерот Младеновска-Ѓорѓиевска со амбасадорот Гловер
30.06.2006 - Средба на Министерот Младеновска-Ѓорѓиевска со амбасадорот Фуере
14.06.2006 - Република Македонија не треба да му плати оштета на Перушан Јашаров
24.05.2006 - Посета на подрачна единица Штип
12.05.2006 - Именувани 31 извршител
26.04.2006 - Втор конкурс за извршители
14.04.2006 - Објавен конкурс за именување извршители
12.04.2006 - Конституиран Управниот одбор на Академијата за обука на судии и јавни обвинители
07.03.2006 - Во Скопје се отвори Академија за обука на судии и обвинители
24.02.2006 - Договорена поинтензивна соработка со министерството за правда на Словенија
16.02.2006 - Министерот за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиеревска се сретна со обвинителот Карла дел Понте
01.02.2006 - Правниот совет на Владата на РМ за реформите во правосудството
23.01.2006 - Седница на Комисијата за ажурирање на Избирачкиот список
13.09.2005 - Договор со БиХ за правна помош
13.09.2005 - Јавна расправа за Нацрт амандманите на Уставот на РМ
 - Во просториите на Министерството за правда се одржа четвртиот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
 - Будва, Црна Гора – зам. мин. за правда Билјана Бришкоска - Бошковски учествуваше на Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
 - 
 - 
 - Завршна конференција за проектот ИПА 2007 “Поддршка за ефикасно, ефективно и модерно функционирање на Управниот суд,,
 - Во рамки на кампањата ,, Учиме за ЕУ,, министерот за правда Михајло Маневски денеска одржа предавање во гимназијата ,,Кочо Рацин“ во Велес
 - Информатика во пправосудството
 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на закон за судска служба –Апелционен суд Гостивар
   
-->
 
 

(c) Copyright 2005, Ministry of Justice of the Republic of Macedonia, Ul. Jurij Gagarin 15, 1000 Skopje, e-mail: contact@mjustice.gov.mk