Автор
Министерство за правда
+389 (0)2 3116 - 493, +389 (0)2 3116 - 648
E-mail: cabinet@mjustice.gov.mk, publicrelation@mjustice.gov.mk
<декември 2022>
повтсрчепесане
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

Маричиќ во Брисел на средби со Вархеј и Рејндерс

 Министерот за правда Бојан Маричиќ од утре ќе претставува во неколкудневна работна посета на Брисел. Предвидено е да се сретне со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј и еврокомесарот за правда Дидиер Рејндерс. Тема на разговорите ќе биде евроинтеграциите на земјата, реформите во судството и владеењето на правото.

 
Во Брисел министерот за правда ќе има средби и со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за проширување на Унијата Михаела Матуела, како и европратениците Тања Фајон и Ирена Јовева од Словенија, Тонино Пицула од Хрватска, Андреас Шудер од Австрија.
 
Ова втора работна посета на Маричиќ на Брисел оваа година.

Претходна

Маричиќ: Со новиот буџет финансиски и кадровски се зајакнува судството

Следна

Маричиќ од денес во дводневна посета на Подгорица