Автор
Министерство за правда
+389 (0)2 3116 - 493, +389 (0)2 3116 - 648
E-mail: cabinet@mjustice.gov.mk, publicrelation@mjustice.gov.mk
Скопје
<октомври 2023>
повтсрчепесане
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Тупанчески се сретна со амбасадорката на Црна Гора, Петровиќ

 Министерот за правда Никола Тупанчески оствари средба со амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ. На средбата се разговараше за билатералните односи на двете држави, реформите во судството. 

 

Министерот Тупанчески ја информираше амбасадорката Петровиќ за законодавната агенда, подготовката на нов Кривичен законик. Закон за кривична постпка, Закон за помилување како и за пакетот закони со кои се зголемуваат платите за 15% во судската и јавнообвинителската дејност.Амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ изрази задоволство од досегашниот дијалог на двете држави истакнувајќи дека нема отворени прашања и се надева дека соработката ќе продолжи и во наредниот период.


Претходна

Министерството за правда во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

Следна

Известување